Biblioteka Raczyńskich jest samorządową instytucją kultury Miasta Poznania. Zajmuje piękny, nowoczesny gmach przy Placu Wolności oraz 39 filii w całym Poznaniu. Promuje i organizuje  czytelnictwo, upowszechnia wiedzę i kulturę, prowadzi działalność naukową i wydawniczą,  organizuje wystawy i spotkania literackie. Wychodzi naprzeciw szczególnie potrzebom dzieci i  młodzieży, a także osób niepełnosprawnych. Z bezpłatnej oferty mogą korzystać wszyscy  czytelnicy niezależnie od wieku. W tym roku będzimy gościć w murach Biblioteki kilka razy – jesteśmy zaszczyceni, że właśnie tam odbędzie się inauguracja Festiwalu i uroczysty finisaż wystawy “Lektury obowiązkowe” Józefa Wilkonia. Do biblioteki Raczyńskich zapraszamy też na warsztaty Agnieszki Żelewskiej i Pauliny Wyrt.

Centrum Kultury ZAMEK mieści się w Zamku Cesarskim w centrum Poznania. Jest instytucją  interdyscyplinarną, prezentującą najciekawsze zjawiska współczesnej kultury, gdzie przenikają się  i uzupełniają sztuki wizualne, teatr, film, muzyka i literatura. Każdego roku odbywają się w nim  setki wydarzeń, które prezentują i stymulują rozwój kultury – koncerty, spektakle, wystawy sztuki,  spotkania literackie, pokazy, festiwale muzyczne i filmowe oraz eksperymenty artystyczne. Działa  tam również galeria fotografii. Na co dzień wejść może każdy, aby uczestniczyć wydarzeniach,  obejrzeć wnętrza zamku albo… odpocząć. Bardzo się cieszymy, że w tym roku niemal wszystkie wydarzenia FLDD odbędą się właśnie tam!

Teatr Wielki na rogu Fredry i Niepodległości istnieje od roku 1909. Charakteryzuje się pozbawioną lóż, „demokratyczną” widownią. Dzięki operze i baletowi Teatr jest jedną z najważniejszych scen  muzycznych kraju. Współpracuje ze scenami festiwalowymi oraz teatrami za granicą, gości na  wielu europejskich scenach i bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych,  teatralnych i baletowych, zgarniając nagrody i wyróżnienia. Do jego tradycji należą Poznańskie  Warsztaty Operowe, Poznańskie Dni Verdiego i Poznańska Wiosna Baletowa, prowadzone przez  Sławomira Pietrasa spotkania z teatrem muzycznym, a projekty edukacyjne fundacji “Jutropera”  rozbudzają zainteresowanie operą również wśród najmłodszych melomanów, zachęcając dzieci i  młodzież do występów scenicznych. W tym roku artyści Teatru Wielkiego przygotowali dla nas brawurowe interpretacje wierszy dla dzieci – żeby się przekoanć, nie przegapcie cyklu Czytanek po Zachodzie Słońca!