1 października uroczyście otworzyliśmy wystawę “Wyobraź sobie… Japońscy Mistrzowie książki obrazkowej”! Po wernisażu odbyło się również oprowadzanie kuratorskie, a dzieci mogły przygotować dalszą część wystawy.

Najmłodsi goście otrzymali prezenty niespodzianki od naszych partnerów: Wydawnictwa Tako, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

🌊Wystawa prezentuje prace najwybitniejszych, współczesnych japońskich ilustratorów książek dziecięcych: Mitsumasy Anno, Tarō Miury, Katsumiego Komagaty, Tarō Gomiego oraz Gen-ichiro Yagyu.

🌊“Co wyróżnia japońską ilustrację dziecięcą? Z pewnością oryginalny język plastyczny, w którym dostrzegalne są nawiązania zarówno do kultury japońskiej, jak i zachodniej. Charakterystyczne wątki, swobodna gra formą i kolorem, uproszczenie, geometryzacja, harmonia oraz traktowanie ukazywanego motywu z przymrużeniem oka to cechy tej wyjątkowej ilustracji książki dziecięcej. Można wręcz powiedzieć, że artyści starają się spojrzeć na przedstawiany obraz z pespektywy dziecka.”
Monika Pawłowska – kurator wystawy

🌊Wystawa została przygotowana przez Muzeum Sztuk i Techniki Japońskiej „Manggha” i odbywa się w ramach ramach 8. edycji Festiwalu Literatury Dla Dzieci

Wystawę można jeszcze oglądać do 17 października.

Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35