Książka Kolumb. Całkiem inna historia autorstwa Artura Domosławskiego opisuje losy Ignasia, który wraz z ojcem- naukowcem zamieszkał w Ameryce. Historia zaczyna się w momencie, gdy chłopiec otrzymuje nadzwyczajną pracę domową związaną ze zbliżającym się świętem patrona. Ma on za zadanie dowiedzieć się czegoś o Krzysztofie Kolumbie.

Początek wydarzeń związanych z genezą wędrówki Kolumba opowiada Ignasiowi tata, zaś w następnym dniu powinność tą przejmuję Wiatr we Włosach, rdzenny mieszkaniec Ameryki. Opowiada on historię nie odkrycia swojej ojczyzny, a historię rozpoznania i zrozumienia ziemi znajdującej się daleko od Europy. Miejsce to, posiada odrębny język, historię i kulturę, a jego mieszkańcy żyli w nim na długo przed przybyciem europejskich żaglowców. Co najważniejsze, jego wersja wydarzeń różni się od tych kanonicznych; mówi o okrucieństwie jakie spotkało jego przodków oraz o tym, jak najazd załogi Kolumba przyczynił się do upadku społeczności rodzimych obywateli Ameryki.

Autor, w swojej książce dokonuje redefinicji przyjętych europejskich faktów, gdzie biały Europejczyk nie jest już szlachetnym odkrywcą, a najeźdźcą, którym kieruje przede wszystkim żądza pieniędzy. Zachowuje w tym jednak delikatność i dystans, tak aby historia nie stała się osobistym esejem. Postacią Wiatru we Włosach opowiada w empatyczny sposób historię wielu osób, których głosy są zagłuszane i niesłyszalne. Takie naświetlanie problematyki jednostronnych dziejów historycznych jest szczególnie ważne dla młodego czytelnika. Opowiadanie Kolumb z pewnością świetnie się sprawdzi, jako początek nauki o odmiennych kulturach, a sama lektura pobudzi ciekawość dziecka i jego zainteresowanie historią samą w sobie. Słowniczek trudnych wyrazów, nie pozostawi młodego czytelnika w nie wiedzy, zaś krótki quiz utrwali nowo nabyte informację.

Książka została zilustrowana przez Gosię Hebdę. Ukazała się nakładem wydawnictwa HarperCollins (dawne wydawnictwo Egmont).