Turonie, żandary i herody. Wiejska maskarada to książka, którą możecie współtworzyć wraz z Anną Kaźmierak. Inspiracją do jej narysowania i napisania stała się polska kultura ludowa pełna kolorowych przebierańców. O ile wielu z nas wie o istnieniu kolędników i kojarzy postać turonia, zapewne niewielu słyszało o gwiżdżach i wiljorzach, śmieguśnicach i pucherokach. Barwne maskarady przemierzały wsie nie tylko podczas karnawału.

Ilustracjom Anny Kaźmierak towarzyszą archiwalne zdjęcia oraz krótkie i żywe opisy niezwykłych postaci. Nie brakuje ciekawych zadań, labiryntów, malowanek i miejsca na dorysowanie własnych historii. Anna Kaźmierak zachęca młodych czytelników, by nie krępowali twórczego zapału. Czy jest coś bardziej fascynującego, niż książka, po której kartach wolno rysować?

Jeżeli tylko macie ochotę, Turonie, żandary i herody zabiorą Was na wycieczkę po świecie, który powoli odchodzi w zapomnienie. Może ocali go Wasza wyobraźnia?

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry. Otrzymała Nagrodę Graficzną w Konkursie Polskiej Sekcji Ibby w 2020 roku.