Mój kumpel Jeremi autorstwa Ewy Martynkien to ciekawa opowieść, która porusza poważne i aktualne tematy – przyjaźń, rozwód rodziców, pierwsza miłość, utrata ukochanego zwierzaka, znęcanie się nad słabszymi, akceptacja. Książka zawiera trudne tematy, które przedstawione są w mądry sposób.

A wszystko to wplecione jest w interesującą historię dwójki przyjaciół – Oskara i Jeremiego. Chłopcy zaczynają czwartą klasę, otwierają nowy rozdział w życiu. Nowi znajomi, nowy budynek, nowi nauczyciele, nowe przedmioty i ich stara przyjaźń, która zostaje wystawiona na próbę. Oskar się zakochuje, co początkowo nie podoba się Jeremiemu i dodatkowo chłopiec jest dręczony przez starszego ucznia, jednak nic nikomu nie mówi i chce załatwić tę sprawę samodzielnie. Zaczyna od małego kłamstwa, które później ciągnie za sobą kolejne, przez co sprawy jeszcze bardziej się komplikują.

Mama Oskara powiedziała mu kiedyś, że tylko szczerość buduje prawdziwe relacje. Kłamstwo je niszczy. Czy Oskarowi uda się nie zniszczyć przyjaźni z Jeremim?

Książka Mój kumpel Jeremi autorstwa Ewy Martynkien została nagrodzona w V Jubileuszowym Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

(Recenzja: Barbara Pietraszewska)