Jak rezerwować?

Pod każdym wydarzeniem wymagającym rezerwacji znajduje się przycisk “Zarezerwuj”. Wyjątkiem jest seans Literackie Baranki Dzieciom, który jest biletowany, bilety można nabycia w kasie Kina Pod Baranami.

Przypominamy o konieczności dosłania zgody dyrekcji na wzięcie udziału w spotkaniach w przypadku zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych najpóźniej do 5 dni od momentu dokonania rezerwacji na mail: rejestracja@fldd.pl. W przeciwnym wypadku rezerwacje będą anulowane.

Rejestracja na wydarzenia będzie możliwa od 11 października od godziny 10.00.

Program na skróty:

PROGRAM pasma dziecięcego

Środa, 24 października

 • 11:00 O drzewoznawstwie. Warsztaty ilustratorskie z Piotrem Sochą, Pałac Czeczotka, róg ulicy Wiślnej i św. Anny (6+)
  Brak miejsc – lista pękła w szwach!

Razem z Piotrem Sochą, ilustratorem bestsellerowych Pszczół i Drzew, odwiedzimy niezwykły świat drzew. Zobaczymy, kto w nich mieszka, kto je zjada, kto przenosi ich nasiona. Obejrzymy te najwyższe, najstarsze i najgrubsze.

Spotkamy enty, Adama i Ewę, Robin Hooda i Buddę. Porozmawiamy też o pracy drwala i zobaczymy, jakie budowle, instrumenty i wehikuły można zrobić z drewna.

Zarezerwuj

Czwartek, 25 października

 • 10:00 O psie, który był wolny z wyboru. Spotkanie z Agnieszką Taborską, Pałac Czeczotka (8+)
  Włóczykij to poruszająca opowieść bezpańskiego psa o psim żywocie. Nie smutna, ale refleksyjna, nie wesoła, ale optymistyczna. Psy towarzyszą nam od zawsze, lecz nie zawsze są przez nas zauważane i traktowane tak, jak na to zasługują. Włóczykij nie zazdrości psom, które mają dach nad głową i pełną miskę, bo najbardziej ceni sobie wolność.

Zarezerwuj

 • 11:30 O dawnych rytuałach. Spotkanie z Melanią Kapelusz, Pałac Czeczotka (7+)

Mitologia. Przygody słowiańskich bogów to zbiór niezwykłych mitów, dzięki którym poznacie tajemniczy świat wierzeń naszych przodków. Dowiecie się, kim byli Świętowit, Weles i Perun. Zanurzycie się w magiczny świat, w którym prastare bóstwa rządziły ziemią i ustalały porządek rzeczy.
Te historie was zachwycą, przerażą, czasem nawet rozśmieszą. Zrozumiecie, dlaczego dąb to drzewo szczególne i dlaczego mamy aż trzy rodzaje ognia. Dzięki tej książce na nowo odkryjecie znaczenie zjawisk przyrody i spojrzycie inaczej na historię stworzenia świata.

Zarezerwuj

Piątek, 26 października

 • 10:00 O mrówkojadzie i orzesznicy. Warsztaty z Marią Nilsson Thore, Pałac Czeczotka (6+)

Brak miejsc – lista pękła w szwach!

Warsztaty z jedną z najbardziej lubianych szwedzkich ilustratorek. Maria Nilsson Thore narysowała m.in. Mrówkojada i Orzesznicę do książek Lotty Olsson Dziwne zwierzęta, Inna podróż, Maskarada, Sens życia i Sam w domu; zilustrowała też książkę Prezent dla Cebulki Fridy Nilsson.

Zarezerwuj

 • 11:30 O starszym bracie. Spotkanie z Marie-Aude Murail, Pałac Czeczotka (15+)

Kleber ma 17 lat i właśnie przeniósł się do Paryża. Nie może się doczekać, aż znajdzie mieszkanie, zacznie nową szkołę i zacznie umawiać się z dziewczynami. Jest tylko jeden kłopot. Kłopot, który nie rozstaje się z pluszowym królikiem, lubi szukać dzidzików ukrytych w tefelonie (!) i umie bardzo szybko liczyć (jeden,dwa, trzy, cztery, be, dwanaście”). Ma ksywę Bystrzak, 22 lata i umysł trzyletniego dziecka. To starszy brat Klebera, którym ten obiecał się opiekować, by wyciągnąć go z zamkniętego zakładu dla upośledzonych umysłowo… Bystrzak otrzymał wiele nagród, w tym prestiżową Deutscher Jugendliteraturpreis przyznaną przez jury młodzieżowe.

Zarezerwuj

Sobota, 27 października

 • 10:00 O dzieciństwie i książkach. Spotkanie ze szwedzkimi twórcami książek dla dzieci: Åsą Lind, Marią Nilsson Thore i Martinem Widmarkiem, Pałac Czeczotka (7+)

Szwecja jest w tym roku gościem honorowym Targów Książki w Krakowie, a z klasykami szwedzkiej literatury dla dzieci o pisaniu, ilustrowaniu i czytaniu na Festiwalu Conrada porozmawia Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci, dziennikarka i tłumaczka szwedzkiej literatury dziecięcej.

Zarezerwuj

 • 11:00 O internetowym hejcie i przestępstwach nienawiści. Warsztaty poprowadzi Joanna Grabarczyk, Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 12 (12+)

Co dzień kilkadziesiąt osób w Polsce staje się ofiarami internetowych ataków hejterskich lub ofiarami przestępstw motywowanych uprzedzeniami. Każdy z nas był świadkiem internetowego linczu. Jak skutecznie reagować? Jak chronić siebie i najbliższych? Kiedy iść na policję? Jak zabezpieczyć materiał dowodowy? Jak nie stać się sprawcą przestępstwa? Warsztaty odbywają się w ramach projektu HEJT STOP.

Zarezerwuj

 • 12:00 O rodzinie po estońsku. Spotkanie i warsztaty z Antim Saarem, Pałac Czeczotka (5+)

Tobiasz chodzi do przedszkola, a jego młodszy brat Jonasz jeszcze nie, więc nie zna się na wielu rzeczach, choć mama i tato mówią, że zna się po swojemu. Tato lubi wszystkie zwierzęta, Tobiasz tylko te mniejsze od niego, a Jonasz boi się nawet kury (za to nie boi się strasznych historii). Są różni, ale bardzo się kochają, dlatego w ich domu jest tak wesoło! Książka Ja, Jonasz i cała reszta została nagrodzona w Estonii m.in. tytułem „Rodzynek Roku 2013″ przyznawanym najlepszym książkom dla dzieci. Spotkanie jest inauguracją projektu „Bliskie dalekie sąsiedztwo”, w ramach którego wydawane będą książki uznanych estońskich i fińskich autorów.

Zarezerwuj

Niedziela, 28 października

 • 10:00 O wywijaniu pałeczkami. Warsztaty z Izabellą Kalutą, Pałac Czeczotka (6+)

Dlaczego Chiny nazywa się Państwem Środka? Ile tysięcy znaków ma chińskie pismo? Dlaczego Święto Wiosny w Chinach obchodzi się zimą? I czy dawni mistrzowie chińskich sztuk walki naprawdę przenikali przez ściany? Chińczycy to najliczniejszy naród na świecie. I bardzo niezwykły! Jadają stuletnie jajka i ośnieżone wulkany, herbatę piją na trzy łyki, a na urodziny zamiast tortu dostają makaron. Chcecie lepiej ich poznać? No to w drogę! Z książką Izabelli Kaluty Man zou. Chiny dla dociekliwych ruszymy w podróż po Chinach.

Zarezerwuj

 • 11:00 Literackie Baranki Dzieciom: Żubr Pompik – pokaz filmu i warsztaty plastyczne z Janna tworzy, Kino pod Baranami, Rynek Główny 27 (4+)

UWAGA!

Wydarzenie biletowane. Bilety dostępne w kasie Kina Pod Baranami.

 • 11:30 O silnych dziewuchach. Spotkanie i warsztaty z Anną Dziewit-Meller i Joanną Rusinek, Pałac Czeczotka (6+)

Podróżujące damy, dziewuchy i dziewczyny łączą siły i dzielą się swoimi dokonaniami. Odkrywczynie i pionierki w końcu głośno opowiadają swoje historie. Podczas spotkania m.in. odkryjemy nowe lądy razem z Nellie Bly, która pobiła rekord „W 80 dni dookoła świata”, porozmawiamy o Junko Tabei – pierwszej kobiecie w kosmosie. Przypomnimy też wiele innych kobiet, które przemierzyły świat wzdłuż i wszerz!

Zarezerwuj

 • Drzewa. Wystawa ilustracji Piotra Sochy, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, 17-31.10.2018

Niezwykły świat drzew według Piotra Sochy w formie wielkoformatowej wystawy. Pełne detali misternie skomponowane ilustracje dopełnione solidną dawką wiedzy o drzewach przeniesione zostały na wielkie, płócienne plansze. Kolorowe ilustracje są pełne szczegółów, a krótki przystępny tekst nie tylko objaśnia, co się na nich znajduje, ale też przynosi wiele dodatkowych informacji i ciekawostek.

Realizatorem pasma dziecięcego na Festiwalu Conrada jest Fundacja Burza Mózgów.