Edycja 2018. Cuda i widy!
Jak rezerwować?
Pod każdym wydarzeniem wymagającym rezerwacji znajduje się przycisk „Zarezerwuj”.
1. Rezerwacje grup zorganizowanych wymagają dosłania zgody dyrekcji placówki w terminie do 3 dni roboczych. Często zwracali Państwo uwagę, że miejsca bardzo szybko się kończą dla nas z kolei problemem były rezerwacje niezrealizowane dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić limit rezerwacji dla grup na nie więcej niż 4 wydarzenia.
2. Zgłoszenia indywidualne (do 5 os.) wymagają tylko wypełnienia formularza zgłoszeniowego. Współorganizatorem Festiwalu Literatury dla Dzieci jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Wtorek, 20 listopada
- 19:00 – 20:30 Cejco z życzeniami – spektakl i inauguracja Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26 (5+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Pod niezwykłym drzewem spotykają się dwie gawędziarki, różne jak ogień i woda, ale połączone pasją snucia opowieści. „Cejco z życzeniami” to próba odtworzenia świata bajki ludowej w warsztacie plastycznym, językowym i teatralnym. W jednej bajce zamknięte są tak naprawdę dwie historie: opowiadanie przechodzi w odgrywanie, a bajarki na oczach widzów z niezwykłą warsztatową zręcznością zamieniają się w kolejnych bohaterów swoich opowieści. Charakter przedstawienia budują gwarowe, tętniące życiem dialogi, mocne kontrasty oraz sugestywna scenografia.
Środa, 21 listopada
- 9:00 – 13:00 Nie tylko przygody – o książkach, które uczą, leczą i zapobiegają – konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy.Galeria Europa -Daleki Wschód przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26
Brak miejsc – lista pękła w szwach! Jesteśmy zmuszeni zamknąć rezerwację.
Jak co roku w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci organizowana jest konferencja dla bibliotekarzy i nauczycieli poświęcona najważniejszym tematom związanym z literaturą dla dzieci i młodzieży. Współorganizatorem konferencji jest Biblioteka Kraków. W tym roku tematem będą tzw. trudne tematy podejmowane przez najnowszą literaturę dla dzieci (polską i w tłumaczeniu). Tematyka bezpieczeństwa w internecie, traum, kryzysów czy innych problemów poruszanych w skali makro, ale też na poziomie indywidualnego doświadczenia, czy też kwestie związane z degradacją środowiska naturalnego są coraz silniej obecne we współczesnej
literaturze dla młodego czytelnika. Przy czym sposoby zmagania się z tymi ważnymi problemami są bardzo różne, co kwestię wyboru odpowiedniej lektury czynią niezwykle trudną. Zadaniem zaproszonych prelegentów będzie przedstawienie najciekawszych pozycji z tego obszaru, zaprezentowanie metod pracy z nimi, ale też wskazanie podstawowych kryteriów doboru w następujących obszarach tematycznych:
1. Przytulanie Innego – o tolerancji i różnorodności.
2. Śmierć, choroba i inne traumy do oswojenia.
3. Piekielny internet? – o zagrożeniach i korzyściach płynących z sieci.
4. Umierająca planeta – nieodwracalny kryzys ekologiczny.
W trakcie konferencji będą wydawane zaświadczenia o udziale.
- 9:00 – 10:00 Petronella z jabłoniowego sadu – spotkanie z Sabine Städing, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26 (5+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Była raz sobie niezwykła czarownica, niepodobna jednak do innych czarownic, bo wyróżniała się m.in. miejscem zamieszkania. Żyła sobie w jabłuszku na szczycie drzewa całkiem spokojnie i leniwie aż do chwili, gdy do sąsiadującego z jej ogródkiem domu wprowadziły się bliźniaki. Po kilku nieudanych próbach pozbycia się niewygodnych gości za pomocą magii Petronela zaprzyjaźniła się z dzieciakami i w ten oto sposób zaczęły się ich wspólne, fantastyczne przygody.
W Niemczech do tej pory ukazało się sześć tomów przygód Petroneli,
w 2014 r. Sabine Stading zdobyła drugą nagrodę dla “ukochanych książek” wybieranych przez czytelników (LovelyBooks Leserpreis 2014), a w 2015 r. przygody Petronelli znalazły się wśród książek odznaczonych Lipskim Kompasem Czytelniczym (Leipziger Lesekompass).
- 11:00 – 12:00 Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości – spotkanie z Michałem Rusinkiem Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26 (6+)
Sto lat, sto lat niech żyje, żyje nam… niepodległość! Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Michał Rusinek – felietonista, wykładowca na Wydziale Polonistyki UJ, kiedyś sekretarz Wisławy Szymborskiej, a obecnie szef fundacji jej imienia – stawia sobie i nam pytanie „Kto ty jesteś?”. Pytanie to zadał już kiedyś Władysław Bełza w wierszu, który zna prawdopodobnie każde polskie dziecko. Michał Rusinek w książce Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości odpowiada na nie po swojemu, przez co takie słowa jak patriota, patriotyzm czy obywatel stają się bardziej zrozumiałe, bliskie i przez to bardziej użyteczne dla kogoś, kto ma dajmy na to 8 lat.
- 12:00 – 13:00 O leżeniu brzuchem do góry – warsztaty z Urszulą Palusińską, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, plac Wolnica (6+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Porozmawiamy o odpoczywaniu, leniuchowaniu i leżeniu na plecach. Czy na pewno nic wtedy nie robimy? Można drzemać, ale można też patrzeć uważnie na niebo. Czy niebo zawsze wygląda tak samo? Jakie może przybierać kolory, jakie miewa faktury? Wspólnie pooglądamy zdjęcia nieba w różnych ujęciach i porach dnia – poranne letnie, popołudniowe jesienne, wieczorne zimowe, niebo z zorzą, we mgle, błękitne czyste i zasnute mgiełką o brzasku. Potem jak tylko przez chwilę sobie poleżymy stworzymy własne, niesamowite portrety nieba.
- 12:30 – 14:15 Pasmo filmowe – Świat według T.S. Spiveta, reż. Jean-Pierre Jeunet, Kino Paradox, ul. Krupnicza 38 (9+)
Dziesięcioletni T.S. Spivet (Kyle Catlett) to ekstrawagancki chłopiec, który mieszka na ranczu w Montanie ze swoją równie oryginalną rodziną – mamą (Helena Bonham Carter), która oddaje się pasji badania chrząszczy, tatą (Callum Keith Rennie) – prawdziwym kowbojem z Dzikiego Zachodu oraz wiecznie wiszącą na telefonie siostrą (Niamh Wilson). Na co dzień, zamiast grać w piłkę jak inne dziesięciolatki, T.S. zajmuje się rysowaniem map oraz konstruowaniem wynalazków, jest bowiem małym geniuszem. Pewnego dnia otrzymuje telefon z muzeum Smithsonian, informujący o tym, że za wynalezienie perpetuum mobile został laureatem prestiżowej nagrody i jest proszony o wygłoszenie mowy na uroczystości zorganizowanej na jego cześć. Niewiele się namyślając, chłopak potajemnie wskakuje do pociągu towarowego, obierając za cel Waszyngton. Tak rozpoczyna się jego podróż pełna przygód, liczb i wykresów…
Oto i zarys fabuły Świata według T.S. Spiveta w reżyserii Jean-Pierre’a Jeuneta, stanowiącego adaptację powieści Reifa Larsena i jednocześnie będącego pierwszym z serii filmów, których projekcję zaplanowaliśmy w ramach pasma filmowego FLDD. Na pokaz w zlokalizowanym w centrum Krakowa Kinie Paradoks zapraszamy widzów małych i dużych, by mogli przeżyć podróż wspólnie ze Spivetem, odkrywając fascynujący świat map, oswajając straszne wykresy i liczby oraz podziwiając wspaniałe krajobrazy Kanady czy Montrealu.
- 16:00 – 17:00 Poczet królowych polskich – warsztaty lalkarskie i inauguracja wystawy Anny Kaszuby-Dębskiej, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26 (8+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Wszyscy znamy Poczet królów i książąt polskich mistrza Jana Matejki. Namalowane przez niego portrety najważniejszych polskich władców na stałe zagościły w naszej świadomości choćby za pośrednictwem klas historycznych, w których zdobiły ściany, czy reprodukcji w podręcznikach. Słabo natomiast pamięta się o stojących u ich boku kobietach – królowych. Anna Kaszuba-Dębska postanowiła to zmienić, napisała i namalowała Poczet królowych polskich.
Zapraszamy na inaugurację wystawy poświęconej tej książce, na której zobaczycie oryginalne, wielkoformatowe portrety olejne 25 polskich władczyń. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, podczas których każdy wykona własną, papierowo-materiałową “królową” i nazwie ją imieniem jednej z 25 bohaterek książki.
- 17:00 – 18:00 Petronella z jabłoniowego sadu – minispotkanie i sesja autografów z Sabine Städing, Bon Ami, ul. Kanonicza 11
Sabine Städing to autorka bardzo popularnej serii dla dzieci Petronelli – czarownicy mieszkającej w jabłku czarownicy i ceniącej sobie święty spokój, podczas którego W Polsce nakładem wydawnictwa Esteri z sześciu dotychczas napisanych przez nią tomów ukazały się trzy: “Czary mary”, “Na tropie tajemnic” oraz “Magia świąt”.
Zapraszamy po autografy do nowej, krakowskiej księgarni Bon Ami!
- 19:00 – 20:00 Czytanki po zachodzie słońca, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25 (4+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Czytanki o tym czym jest kultura i dlaczego jest tak dużo różnych. W ekspresowo krótkim czasie poznamy kilkanaście języków świata, kilkaset różnych obyczajów i poznamy kilka miliardów ludzi. Jednocześnie dowiemy się jak wygląda kultura, czy jest miła czy nie, czy się zmienia czy ciągle pozostaje taka sama. Na koniec rozstrzygniemy odwieczny dylemat, a mianowicie kto ją może mieć: Indianie, księżniczki, piłkarze, kosmici, a może każdy z nas?
Czwartek, 22 listopada
- 10:00 – 11:00 Strachy na lachy – warsztaty z Niną Kulik, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, plac Wolnica 1 (5+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Czy straszne rzeczy mogą być jednocześnie śmieszne? Czego boimy się najbardziej? Jak wygląda strach oglądany pod lupą ? Sposoby na radzenie sobie w ciemności, rysowanie strachom dużych oczu i konstruowanie własnych smoczych potworów. Półtora godzinna dawka zabawy z czarnym kolorem w roli głównej.
- 10:30 – 11:30 Felix, Net, Nika, Amelia i Kuba – czyli jak przetrwać w strasznym świecie dorosłych, spotkanie z Rafałem Kosikiem, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26 (8+)
- 11:00 – 12:00 Wyżły chodzą na łyżwy – warsztaty wokół książki Zwierzyniec, prowadzone przez Angelikę Madurę i Karolinę Grabarczyk-Chochołek, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25 (5+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
W miękkim futrze i w twardej skorupie, ozdobione piórami i czułkami na głowie, uzbrojone w pazury lub z delikatnymi łapkami, skrzydlate i płetwiaste, na dwóch nogach lub wielu włochatych odnóżach, agresywne i te całkiem pokojowe, z ostrymi zębami i ze ssawkami… Od zawsze są obok nas choć nie wszystkie istniały naprawdę. Zapraszamy do prawdziwego bestiariusza, do podróży przez setki lat polskiej sztuki i poznania jej niedocenianych choć bardzo oryginalnych bohaterów. Warsztaty czytelniczo-plastyczne promować będą książkę “Zwierzyniec”, która powstała w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.
- 12:00 – 13:00 Wyżły chodzą na łyżwy – warsztaty wokół książki Zwierzyniec, prowadzone przez Angelikę Madurę i Karolinę Grabarczyk-Chochołek, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25 (5+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
W miękkim futrze i w twardej skorupie, ozdobione piórami i czułkami na głowie, uzbrojone w pazury lub z delikatnymi łapkami, skrzydlate i płetwiaste, na dwóch nogach lub wielu włochatych odnóżach, agresywne i te całkiem pokojowe, z ostrymi zębami i ze ssawkami… Od zawsze są obok nas choć nie wszystkie istniały naprawdę. Zapraszamy do prawdziwego bestiariusza, do podróży przez setki lat polskiej sztuki i poznania jej niedocenianych choć bardzo oryginalnych bohaterów. Warsztaty czytelniczo-plastyczne promować będą książkę “Zwierzyniec”, która powstała w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.
- 12:00 – 13:30 Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny? – pokaz slajdów i spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Mikołajem Golachowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26 (8+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Mikołaj Golechowski to doktor nauk przyrodniczych, pisarz i podróżnik, który lubi odwiedzać miejsca bezludnie i baaardzo zimne. Przykłady? Sześć razy dotarł na biegun północny, widział pingwiny i niedźwiedzie polarne, ale nigdy na raz, bo te zwierzęta mieszkają na różnych krańcach ziemi i w naturze się ze sobą nie spotykają.
Podczas spotkania z Mikołajem Golachowskim poznamy zwyczaje wielu innych mieszkańców Antarktyki, posłuchamy też o zasadniczych różnicach między biegunem północnym i południowym. Spotkanie i prezentację zdjęć wzbogacą nagrania odgłosów wydawanych zarówno przez najgroźniejszych jak i mniej groźnych mieszkańców tych okolic. Zapowiada się fascynująca wycieczka w samo serce najbardziej niedostępnych rejonów naszej planety.
- 12:30 – 14:00 Pasmo filmowe – Przyjaciel wesołego diabła, reż. Jerzy Łukaszewicz na podstawie Kornela Makuszyńskiego, Kino Paradox, ul. Krupnicza 38 (8+)
Tym razem na dużym ekranie kina Paradoks zobaczymy ekranizację jednej z powieści Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Jerzego Łukasiewicza. “Przyjaciel wesołego diabła” opowiada historię Janka (Waldemar Kalisz), który wyrusza do królestwa Ducha Ciemności, by stoczyć z nim walkę i tym samym pomóc odzyskać wzrok swojemu opiekunowi Witalisowi (Franciszek Pieczka). W drodze chłopcu towarzyszy Piszczałka – wprawdzie prawdziwy diabeł, ale nie tyle straszny, co zabawny i ciągle wpadający w kłopoty.
- 16:00 – 17:00 Kefir w Kairze – warsztaty z Joanną Rusinek, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26 (6+)
Któż nie chciałby wybudować sobie od zera własnego miasta? Żeby to zrobić wystarczy wpaść do nas na warsztaty z Joanną Rusinek. Możliwości są bardzo szerokie: sklep z wszystkimi rodzajami lodów na świecie, ZOO, księgarnia, a może jeszcze coś innego? Ogranicza Was tylko własna wyobraźnia! Twórcza zabawa i mnóstwo radości z książką Kefir w Kairze – gwarantowane.
- 19:00 – 20:00 Czytanki po zachodzie słońca – o przedmiotach ładnych i brzydkich, Forum Designu, al. Focha 1 (4+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Wiersze, niewiersze i obrazki. Wszystkich zainteresowanych prosimy o przyniesienie rzeczy wyjątkowo pięknych i niespodziewanie paskudnych. Poza czytaniem planujemy: krótki kurs historii projektowania dla najmłodszych, wspólne odkrycie różnicy między meblościanką i ścianką, oraz brawurowe podjęcie próby stworzenia czegoś ślicznego z czegoś koszmarnego.
Prowadzenie: Agata Jabłońska i Szymon Kloska
Piątek, 23 listopada
- 10:00 – 11:00 Drzewa – spotkanie z Wojciechem Grajkowskim i spacer po ogrodzie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Mikołaja Kopernika 27 (8+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Małe i duże. Bardzo grube i bardzo chude. Te, które zrzucają liście i te wiecznie zielone. Schronienie dla wielu gatunków zwierząt. Drzewa od zawsze pełniły wyjątkową rolę nie tylko jako część środowiska naturalnego, ale również w codziennym życiu człowieka. Wojciech Grajkowski – biolog oraz współautor książek dla dzieci, zna się na drzewach jak mało kto i w dodatku potrafi o nich fascynująco opowiadać. A że drzewa, podobnie jak inne rośliny, najlepiej poznawać osobiście, zrobi to w scenerii Ogrodu Botanicznego UJ.
Po spotkaniu czeka na Was spacer po ogrodzie, który teraz tonie w barwach jesieni.
- 10:00 – 11:00 O warszawiakach w Krakowie – spotkanie z Małgorzatą Ruszkowską, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26 (8+)
“Warszawiacy…” to zbiór minibiografii słynnych mieszkańców naszej stolicy, stworzony przez dwie siostry: Martę i Małgorzatę Ruszkowskie. Podczas festiwalu będziecie mieli okazję zapytać jedną z nich – Małgorzatę – o to jak szukać informacji i pisać o kimś, kto już nie żyje, który warszawiak był pierwowzorem Pana Kleksa oraz jakie tajemnice skrywali Julian Tuwim, Janusz Stannny i Fryderyk Chopin. Zapytamy też autorkę o to, kto udzielił głosu warszawskiej Syrence, kto poprowadził pierwszy program radiowy i kto jest jej ulubionym warszawiakiem lub warszawianką.
- 11:30 – 12:30 Łopianowe pole – spotkanie z Katarzyną Ryrych, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26 (8+)
W pobliżu tajemniczego Łopianowego Pola znajduje się zwyczajne, nieco zaniedbane podwórko, zamieszkane przez gromadkę dzieci. Szybko okazuje się, że podwórko nie do końca jest takie zwyczajne, gdyż jego mieszkańcy każdego dnia doświadczają rzeczy niezwykłych – a to ktoś zamienia się w żabę, a to tajemniczy jegomość wyprowadza na spacer burzową chmurkę, nie wspominając o starszej pani parającej się czarami i jej kocie, oczywiście czarnym.
W swojej kolejnej książce Katarzyna Ryrych – pisarka, malarka, poetka oraz performerka – z powodzeniem łączy realizm z baśniowością, smutek z radością
i zwyczajność z nadzwyczajnością, udowadniając że dzięki sile marzeń oraz przyjaźni można przezwyciężyć przeciwności losu i z pozoru szare dni rozświetlić iskierką magii, którą z pewnością podzieli się z nami podczas spotkania. Zapraszamy!
- 12:00 – 13:00 Podróże do Nibylandii – warsztaty z Niną Kulik, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, plac Wolnica 1 (6+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Sprawdzian mocy, siły i wyobraźni. Zaskakujące zwroty akcji i podróże do wyimaginowanych krain. Możliwość sprawdzenia się w roli potwora o wielkich stopach i stanięcia oko w oko z dzikimi zwierzętami. Podróże do planety Łał i Ała. Ruch, ćwiczenia teatralne i zawody w puszczaniu wodzy fantazji.
- 12:30 – 15:10 Pasmo filmowe – Akademia Pana Kleksa reż. Krzysztof Gradowski na podstawie Jana Brzechwy, Kino Paradox, ul. Krupnicza 38 (6+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
„Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce…” – któż z nas, starszych czy młodszych, nie słyszał tej piosenki przynajmniej raz? Podczas ostatniego ze spotkań w ramach festiwalowego pasma filmowego obejrzymy Akademię Pana Kleksa Jana Brzechwy w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego z kultową już rolą Piotra Fronczewskiego. Razem z Adasiem Niezgódką (Sławomir Wronka) poznamy sekrety kuchni niezwykłego profesora, odwiedzimy krainę bajek oraz wysłuchamy historii szpaka Mateusza. A wszystko przy akompaniamencie łatwo wpadających w ucho piosenek. Czy ta opowieść będzie miała szczęśliwe zakończenie? Przekonajmy się sami!
- 16:00 – 17:00 Wyżły chodzą na łyżwy – warsztaty wokół książki Zwierzyniec, prowadzone przez Angelikę Madurę i Karolinę Grabarczyk-Chochołek, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25 (6+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
W miękkim futrze i w twardej skorupie, ozdobione piórami i czułkami na głowie, uzbrojone w pazury lub z delikatnymi łapkami, skrzydlate i płetwiaste, na dwóch nogach lub wielu włochatych odnóżach, agresywne i te całkiem pokojowe, z ostrymi zębami i ze ssawkami… Od zawsze są obok nas, choć nie wszystkie istniały naprawdę. Zapraszamy do prawdziwego bestiariusza, do podróży przez setki lat polskiej sztuki i poznania jej niedocenianych choć bardzo oryginalnych bohaterów. Warsztaty czytelniczo-plastyczne promować będą książkę “Zwierzyniec”, która powstała w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.
- 19:00 – 20:00 Czytanki po zachodzie słońca – czytamy Drzewołazki Cecylii Malik, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, plac Wolnica 1 (3+)
Brak miejsc –lista pękła w szwach!
Na podwórku pod blokiem Anielki i Antosi rośnie potężny jesion. Pewnego dnia w jego gałęziach zjawia się zagadkowa postać – to nieustraszona drzewołazka Ludka. Wraz z nią dzieci odkrywają, ile tajemnic i skarbów kryje się w koronach drzew: jesion to świetna kryjówka, z wierzbowych witek powstają bransoletki o magicznych właściwościach, a z kwiatów akacji można usmażyć najprawdziwsze placki. Tymczasem na drzewo rosnące na podwórku czyha niebezpieczeństwo…
Po czytance zapraszamy do ćwiczenia nauki rozpoznawania gatunków drzew i tworzenia ochronnych amuletów.
Sobota, 24 listopada
- 10:00 – 11:30 Leo i czerwony automat – spotkanie z Marcinem Szczygielskim, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26 (10+)
Marcin Szczygielski w sposób wciągający i chwytający za serce pisał już o dalszej (Arka czasu) i nieco bliższej przeszłości (Teatr niewidzialnych dzieci). Był za to wielokrotnie nagradzany, a jego najpopularniejsza powieść (Za niebieskimi drzwiami), doczekała się adaptacji filmowej. Podczas spotkania porozmawiamy o najnowszej książce “Leo i czerwony automat”, w której Szczygielski przenosi nas w przestrzeń sielskiego miasteczka, abyśmy wraz z tytułowym bohaterem rozwiązali zagadkę pewnego czerwonego automatu.
Maszyna sprawia, że ludziom “nie chce się być dobrymi”, a przed tym, by całkiem się nie zepsuli może uchronić ich tylko Leo, para jego niecodziennych przyjaciół i pewna stara mapa.
- 10.00-11.30 – Lubię zmyślać! Warsztaty z wymyślania historii dla dzieci i młodzieży, Pawilon Wyspiańskiego, Pl. Wszystkich Świętych 2, spotkania w ramach warsztatów odbędą się 24 i 25 listopada Grupa wiekowa: 10-13 lat
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Kto nie lubi zmyślać? Tajemnicze historie, fantastyczne światy, nieustraszeni bohaterowie – to wszystko czai się w naszej nieposkromionej wyobraźni. Podczas dwudniowych warsztatów wymyślania i opowiadania historii, które poprowadzi Maja Starakiewicz, dzieci będą tworzyły własne historie i opowiadały je za pomocą tekstu i obrazu. Wykreują własne postaci, umieszczą je w niesamowitych światach oraz niezwykłych sytuacjach i zdarzeniach.
Wydarzenie odbywa się w ramach programu Kursu Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Na warsztaty składają się 2 spotkania: 24 i 25 listopada w godz. 10.00 – 11.30. Obowiązuje jednorazowa rezerwacja.
- 12:00 – 13:00 Best Seler, czyli kryminał dla dzieci w sosie warzywnym – interaktywny wykład Mikołaja Marceli, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26 (6+)
Czy warzywa mogą być nie tylko bohaterami w kuchni, ale także w mrożącym soki w bulwach kryminale? Mikołaj Marcela w “Best Selerze i zagadce znikających warzyw” udowadnia, że to możliwe, w dodatku serwując swoim czytelnikom niejedną slow foodową lekcję. A ponieważ to lektura nie tylko dla dzieci ale i dorosłych, każdy – bez wyjątku – zakocha się w jarzynach po jej zakończeniu! W trakcie spotkania będziecie mieli okazję zapytać autora o to czy zdrowy tryb życia musi być tak skomplikowany, jak wpłynął on na powstanie “Best Selera” i skąd tak niecodzienny pomysł jak napisanie kryminału o warzywach.
- 14:00-15:30 Spacer literacki szlakiem legend dla dzieci, miejsce zbiórki zostanie przesłane mailem wszystkim, którzy się zarejestrują
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
W trakcie pierwszego w naszym programie spaceru szlakiem krakowskich legend poznamy miejsca związane z najpiękniejszymi historiami o dawnym Krakowie. Odkryjemy historię dzielnego szewczyka Skuby, dowiemy się kim tak naprawdę są krakowskie gołębie, dlaczego hejnał urywa się w połowie i gdzie ślad swojej stopy odcisnęła królowa Jadwiga. Nie zabraknie też mniej znanych legend – w końcu w każdej kryje się ziarno prawdy.
Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja.
Rejestracja: spacery@miastoliteratury.pl
- 16:00-17:00 Sztuka jest wszędzie! – warsztaty z Martą Altes. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26 (4+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Marta Altes to popularna w Hiszpanii artystka i ilustratorka. W Polsce wyszły dotychczas jej 3 książki: “Król kot”, “Dzielna Małpka” i przede wszystkim “Jestem artystą”. Jej bohaterem jest pewien chłopiec o nieposkromionej wyobraźni, dla którego wszystko co widzi jest sztuką.To właśnie ta zwariowana i bajecznie śmieszna książka będzie tematem festiwalowych warsztatów.
- 19:00 – 20:00 Czytanki po zachodzie słońca – Niesamowita przygoda psa Dżimusia. Muzeum Podgórza, ul. Powstańców Wielkopolskich 1 (4+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Tekst Joanny Gellner i Bożeny Sobuckiej jest historią o porwaniu ukochanego pieska Karola Estreichera, historyka sztuki, dyrektora Muzeum UJ, która wydarzyła się naprawdę w Krakowie nieco ponad 100 lat temu.
Po czytance zapraszamy na warsztaty “Psim Tropem” podczas których na terenie Muzeum Podgórza poszukamy podgórskich psich tropów w historii tego pięknego miasta. Powęszymy w poszukiwaniu psich śladów odbitych w cegłach i uwiecznionych na dawnych fotografiach oraz wytropimy pewne niezwykłe znaczki z psimi wizerunkami. Wcielimy się w rolę dawnych badaczy historii, by przekonać się, jaką rolę odgrywali w przeszłości nasi czworonożni przyjaciele.
Niedziela, 25 listopada
- 11:00 – 12:00 Broniś Piłsudski, czyli o tym jak zostać sławnym na Dalekim Wschodzie – spotkanie z Katarzyną Nowak, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26 (6+)
O ile postać Józefa Piłsudskiego jest nam dość dobrze znana, o tyle losy jego brata Bronisława Piłsudskiego już niekoniecznie. Co zaskakujące – w Japonii jest dokładnie odwrotnie. Bronisław Piłsudski jest tam bardzo znanym i szanowanym badaczem kultury, etnografem, dzięki któremu przetrwała m.in. pamięć po starojapońskiej kulturze Ajnów. Piłsudski mieszkał wśród Ajnów, zbierał ich kimona, naczynia i broń, nagrywał też język, którego dzisiaj nie ma. Zgromadzone przez niego zbiory to dla dzisiejszych japończyków bezcenne skarby. Losy Bronisława Piłsudskiego, opisane przez Katarzynę Nowak są jak dobry film sensacyjny kręcony w kilkunastu krajach świata.
- 13:00 – 14:00 Jak opowiadać dzieciom o sztuce – spotkanie z Martą Altes, Joanną Olech i Kamilą Bondar, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26
Co jest dziełem sztuki, a co nie jest? O co chodzi w sztuce nowoczesnej? Jakie dzieła pokazywać dzieciom w jakim wieku? Spotkanie dla rodziców, dzieci, nauczycieli i pedagogów. Udział wezmą: Marta Altes – hiszpańska artystka i ilustratorka, autorka m.in.książki “Jestem artystą!”, Joanna Olech – graficzka i autorka książek dla dzieci pisząca o literaturze dla dzieci m.in. do Tygodnika Powszechnego i Gazety Wyborczej oraz Kamila Bondar, Prezeska Zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING, pomysłodawczyni książki dla dzieci o sztuce współczesnej „Bałwan w lodówce”.
- 15:00 – 16:00 Powiedziane po krako(w)sku. Warsztaty języka Krakowa – spotkanie wokół Słownika regionalizmów krakowskich, prowadzenie dr Agata Kwaśnicka-Janowicz, dr Patrycja Pałka z Katedry Historii Języka i Dialektologii WP UJ, Pawilon Wyspiańskiego, 1 piętro, plac Wszystkich Świętych 2 (10+)
Brak miejsc – lista pękła w szwach!
Andrusy, klarnety i bajoki spindrają się na dachy i spaźniają się do szkoły, mama zmaściła dzisiaj sznycle, w domu pachnie piszingerem i kukiełką, a zimą trzeba (czeba) założyć beretkę i kapuzę – język Krakowa to nie tylko osławione “pole”, partykuła “że” i zdrabnianie wszystkiego, co się da. Warto poznać go bliżej!
Zapraszamy na twórcze warsztaty polszczyzny miejskiej Krakowa ze współtwórczyniami Słownika regionalizmów krakowskich pod redakcją Donaty Ochmann i Renaty Przybylskiej (wyd. Libron 2018), jakie poprowadzą dr Agata Kwaśnicka-Janowicz i dr Patrycja Pałka z Katedry Historii Języka i Dialektologii WP UJ. Publikacja została wydana pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
- 18:00 – 20:00 Gala przyznania nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i koncert Grzegorza Turnaua “Księżyc w misce”, Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17
W programie:
- Gala nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego w konkursie organizowanym przez Festiwal Literatury dla Dzieci za Najlepszą Polską Książkę roku 2017 – wieczór poprowadzi Katarzyna Kopczyk.
- Koncert Grzegorza Turnaua “KSIĘŻYC W MISCE” czyli Andersen, Milne, Barańczak, Cygan, Hoffman i, przede wszystkim, Joanna Kulmowa, w interpretacji Grzegorza Turnaua! W dwadzieścia lat po klasycznej już płycie „Księżyc w misce” zapraszamy na wyjątkowy koncert. Usłyszymy wybór piosenek Grzegorza Turnaua dla najmłodszych słuchaczy, zarówno tych wesołych jak i smutnych, nowych i starych, skocznych i rozmarzonych, a wszystkie one skomponowane do literackich perełek. Skala wrażeń i dźwięków będzie ogromna: od słodkich pomruków Kubusia Puchatka po przerażający ryk sztormu.
Koncert dedykowany pamięci zmarłej w tym roku Joanny Kulmowej.