Xin chào! Dzień dobry! Zapraszamy na wycieczkę po Wietnamie, czyli miejscu, które według wierzeń jest zamieszkiwane przez wnuków smoka i delikatnych mgieł. Dzięki książce Xin chào! Wietnam dla dociekliwych autorstwa Tôn Vân Anh i Moniki Utnik-Strugały każdy ma możliwość odbyć taką podróż… w swojej wyobraźni, która jest pobudzana przez piękne ilustracje autorstwa Anny Kaźmierak.

Przed wyruszeniem w drogę poznajemy legendę powstania Wietnamu oraz wiele geograficznych ciekawostek. Również, jak każdy prawdziwy podróżnik, musimy zapoznać się z podstawowymi słowami oraz zasadami wymowy i komunikacji. Dowiemy się, dlaczego w Wietnamie nie powinno się mówić “ja” i “ty”, a także co oznaczają wietnamskie imiona i dlaczego są tak ważne. Nauczymy się savoir-vivre, którego powinno się przestrzegać w tym wyjątkowym państwie.

Naszą podróż zaczynamy od miasta Sajgon, w którym poznamy panujący ruch uliczny. Kolejnym miejscem są malownicze tarasy, na których rośnie ryż w miasteczku Sa Pa. Poznamy w nim legendę dotyczącą ryżu, a także proces sadzenia i zbierania ryżu. Następnymi punktami na naszej mapie będą: zatoka Hạ Long, rzeka Mekong, półwysep Sơn Ttrà, a także miasto Hanoi – stolica Wietnamu. Będziemy pływać między skałami, zwiedzać jaskinie, chodzić tunelami. Poznamy wiele ciekawych legend, wierzeń, przesądów i świąt. Dowiemy się, jakie są rodzaje łodzi w Wietnamie, dlaczego Wietnamczycy noszą stożkowy kapelusz nón lá i kim jest Cuôi. Poznamy przepisy na kilka tradycyjnych wietnamskich dań, historię żółwia Cụ Rùa, dowiemy się jaka jest najpopularniejsza wietnamska przyprawa i jakich owoców możemy spróbować w Wietnamie.

Co jeszcze zobaczymy i czego się dowiemy podczas naszej podróży? Przeczytaj książkę Xin chào! Wietnam dla dociekliwych i przekonaj się sam!

Opisywana pozycja dostarcza niezapomnianych przeżyć, zachęca do odkrywania świata i pobudza wyobraźnię.

Recenzję napisała Barbara Pietraszewska