Wystawa “Józef Wilkoń. Lektury obowiązkowe” zbliża się wielkimi krokami – otwarcie już 5 września wBibliotece Raczyńskich. Tymczasem przybliżamy sylwetkę mistrza polskiej ilustracji dla dzieci

Józef Wilkoń urodził się w 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Atmosfera miejsca, w którym dorastał, wydatnie wpłynęła na jego twórczość, stąd liczne pejzaże polskiej wsi czy obecność rodzimej fauny i flory w jego pracach.

Jego ilustracje – a wykonał je do blisko dwustu książek! – to najczęściej kompozycje stworzone z precyzyjnie położonych plam barwnych, uzupełnionych dynamicznymi pociągnięciami pędzla. Obok akwareli czy tuszu Wilkoń używa także suchych pasteli, a od lat 90. rzeźbi, tworząc tzw. ilustracje przestrzenne.

Największą inspiracją artysty jest świat zwierząt; sam podkreśla, że rysując zwierzęta zawsze chce ukazywać je wielowymiarowo, nie skupiając się na jednej, kojarzonej z danym stworzeniem cesze. Mistrzostwo Wilkonia zostało wielokrotnie docenione: jego prace były wystawiane m.in. w paryskim Centre Pompidou, MAG Gallery w Zurychu czy w warszawskiej Zachęcie; ilustrator zdobył również wiele nagród, w tym Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.

Józef Wilkoń był kilkukrotnie gościem Festiwalu Literatury dla Dzieci od jego drugiej edycji, a jego wystawy monograficzne oglądaliśmy w Krakowie i we Wrocławiu. W 2009 roku powstała fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia, która zajmuje się ochroną dorobku artysty, a także promocją jego twórczości oraz bliskich mu dziedzin sztuki – ilustracji i edytorstwa.

Józef Wilkoń mieszka obecnie w Zalesiu Dolnym, gdzie wciąż pracuje – oczywiście w otoczeniu wyrzeźbionych przez siebie fantastycznych zwierząt. Przypominamy, że spotkanie z artystą zainauguruje w tym roku siódmą edycję Festiwalu.