30.09.2020 – środa – Inauguracja Festiwalu Literatury dla Dzieci
18:00-20:00 – Lektury obowiązkowe. Finisaż wystawy Józefa Wilkonia i inauguracja Festiwalu Literatury dla Dzieci – spotkanie z Józefem Wilkoniem, Biblioteka Raczyńskich, Galeria Atanazego, plac Wolności 19.
Ilustracje Józefa Wilkonia, pełne barwnych plam i precyzyjnych pociągnięć pędzlem zna niemal każdy, kto w dzieciństwie zaglądał do książek. Jaka postać się za nimi kryje? Spotkanie z klasykiem polskiej ilustracji poprowadzi Agata Napiórska, autorka Szczęśliwych przypadków Józefa Wilkonia. To znakomita okazja, by przyjrzeć się nie tylko dziełom, ale także ich twórcy. Niezwykła wyobraźnia i biegłość w rozmaitych technikach plastycznych uczyniły z Józefa Wilkonia czołowego przedstawiciela polskiej szkoły ilustracji. Czy rzeczywiście było tu miejsce na przypadek? Najlepiej wie to sam Mistrz – być może zdradzi nam ten sekret!
Prosimy o zapoznaje się z procedurą wydarzeń kulturalnych w Bibliotece Raczyńskich:
Prosimy też o wypełnienie i przeniesienie na spotkanie oświadczenia osoby dorosłej i/lub niepełnoletniej.
01.10.2020 – czwartek
10:00-14:00 – Biała kreska czarna plama. Konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy, Centrum Kultury Zamek, Sala pod Zegarem, ul. Święty Marcin 80/82
10:00-10:45 – Barbara Gawryluk – “Motylki z okładki i smoki bez wąsów”
10:45-11:30 – Artur Wabik – “Rola komiksu w bibliotece”
12.20-13.20 – dr Tomasz Z. Majkowski – “Gry w przestrzeni literatury dziecięcej”
Relacja między tekstem przeznaczonym dla dzieci a materiałem graficznym – obrazem, ilustracją, komiksem – jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych czynników definiujących literaturę dziecięcą jako taką. Jak na przestrzeni lat kształtowała się w historii polskiej ilustracji dziecięcej dynamika między tekstem a obrazem, jak mają się do tego komiksy? Jak rozumieć w tym kontekście fenomen gier, będących innym od książek i komiksów nośnikiem narracji i obrazu? O szeroko pojętym związku między twórczością dla dzieci a ilustracją, komiksem i grą opowiedzą Barbara Gawryluk, Artur Wabik oraz dr Tomasz Z. Majkowski.
Zapisy na konferencję prowadzi Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu.
10:00-11:00 – Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny? – spotkanie z Mikołajem Golachowskim, Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82
Każdy z pewnością nie raz zadał sobie to fundamentalne pytanie. Nie znamy na nie odpowiedzi, ale znamy kogoś, kto potrafi jej udzielić – mało tego, wie naprawdę wiele o Arktyce, Antarktydzie i Antarktyce! Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem Mikołajem Golachowskim, autorem „Pup, ogonków i kuperków” oraz „Gąb, dziobów i nochali”, który opowie o mroźnej stronie świata.
11:30-12:30 – Kierunek Wyspa Świnek! – spotkanie z Barbarą Gawryluk, Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82
Historia literatury niewiele zna bohaterek takich, jak Tutu – nieprzeciętnych, przebojowych, podążających śmiało za marzeniami… świnek. Przebywa długą drogę – z rodzimego chlewika poprzez hodowlę, zoo, wreszcie porty i oceany – ale czy uda się jej dotrzeć na wymarzona Wyspę Świnek? O tym przekonamy się na spotkaniu z Barbarą Gawryluk. A ci, którzy nie wierzą, że Wyspa Świnek istnieje naprawdę, zapewne zmienią zdanie – pisarka przedstawi na jej istnienie dowody rzeczowe!
16:00-17:30 – Dawno temu w małej wiosce – spotkanie z Moniką Michaluk, Centrum Kultury Zamek, Sala Prób, ul. Święty Marcin 80/82
Czy wiecie, jak żyło się na świecie, zanim powstały zegary czy kalendarze? Albo dlaczego czas nie chodzi spać? Etnogadki, czyli opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach to kopalnia odpowiedzi na to i podobne pytania. O Folklorze, naturze, rytmie życia dyktowanym zmianami pór roku i o tym, jak pleść wianki na kupałnockę opowie Monika Michaluk, współautorka książki.
19:00 – Czytanki po zachodzie słońca. Literacki beta-karoten, czyli antologia poezji owocowo-warzywnej. Transmisja online – zapraszamy na naszego Facebooka!
Zakasajcie rękawy i załóżcie rękawice, bo idziemy do ogrodu! Na poetyckich grządkach poznacie tylko najprawdziwsze vitaVIP-y i bestSELERY. Wspólnie wstrząśniemy warzywną rabatą i owocowymi drzewami, mieszając doświadczenia w niepowtarzalnym, tryskającym zdrowiem i uśmiechem literackim koktajlu! Młodocianych amatorów beta-karotenu i całej reszty witamin zapraszamy na Czytanki po zachodzie słońca – sezon na poezję uważamy za rozpoczęty!
02.10.2020 – piątek z laureatami Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego
10:00-11:00 – Niesamowici niepełnoletni! – spotkanie z Justyną Suchecką, Centrum Kultury Zamek, Sala Kinowa, ul. Święty Marcin 80/82
Od jakiego wieku oficjalnie można zacząć zmieniać świat? Okazuje się, że od całkiem wczesnego dzieciństwa! Młodzież nieraz potrafi zadziwić dorosłych kreatywnością, odwagą czy pasją. Poznajmy niezwykłe historie młodocianych wynalazców, aktywistów, naukowców i artystów – to ogromna dawka inspiracji, która do działania zmotywuje każdego – nawet tych, który szkołę ma już dawno za sobą.
11:30-12:30 – O czym szumią Mirabelki – spotkanie z Cezarym Harasimowiczem, Centrum Kultury Zamek, Sala Kinowa, ul. Święty Marcin 80/82
Drzewa. Jak często mają nam coś do powiedzenia? Ile historii w sobie skrywają? Jak ich wysłuchać? Cezary Harasimowicz dał głos pewnej Mirabelce – poznajemy ją jako niewielkie drzewo, które nie potrafi jeszcze rodzić owoców, za to bacznie obserwuje otaczający je świat i rejestruje w swojej pamięci burzliwe losy mieszkańców wojennej Warszawy.
12:00-13:00 – Do (Małego) Licha! – warsztaty z Pauliną Wyrt
UWAGA: warsztat przeniesiono do szkoły
Jak za pomocą kresek i kolorów stworzyć świat, który dotychczas istniał tylko w wyobraźni? Paulina Wyrt doskonale zna odpowiedź na to pytanie – wykonała już dziesiątki ilustracji, z których każda zachwyca wielością szczegółów i niezwykłą atmosferą. W trakcie pracy nad serią o Małym Lichu ilustratorka często ma do czynienia z magicznymi stworzeniami, dziwnymi przypadkami i tajemnicami, które tylko czekają na rozwikłanie. Zobaczmy, czego może nas nauczyć!
16:00-17:00 – Ekozagroda – warsztaty z Agnieszką Żelewską, Biblioteka Raczyńskich, plac Wolności 19
UWAGA: zmiana miejsca warsztatów
Czym jest efekt cieplarniany? Jak wpływa na naszą planetę? Co możemy zrobić, żeby o nią dbać? Zapraszamy na warsztaty wokół książki Aliny i Jerzego Centkiewiczów “Zaczarowana zagroda”. Agnieszka Żelewska pokaże, jak z ekologicznych materiałów wyczarować prawie-prawdziwą zagrodę dla… pingwina!
19:00 – Czytanki po zachodzie słońca. Wyspy, półwyspy, lądy i przylądki, czyli antologia poezji drogi. Transmisja online – zapraszamy na naszego Facebooka!
Uważamy, że wiersze, przygoda i morskie podróże bardzo mają się ku sobie. Wszystkich młodych wagabundów-czytelników zapraszamy spotkanie z poezją drogi! Wybór wierszy zaprezentują aktorzy na deskach Teatru Wielkiego – a może uchylą też przed nami rąbka teatralnej kurtyny i zaprowadzą nas w miejsca na co dzień niedostępne dla widzów? Uważamy, że wiersze, przygoda i podróże bardzo mają się ku sobie. Ster prawo na burt – kierunek poezja!
03.10.2020 – sobota i zakończenie Festiwalu Literatury dla Dzieci
10:00-11:00 – Basia Superstar! – spotkanie z Zofią Stanecką, Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82
Chyba nie ma wśród miłośników książki dla dzieci takiego, kto nie zna jeszcze Basi – codzienne przygody i rozterki sympatycznej łobuzicy podbiły serca młodych i starszych czytelników. Basia to ktoś więcej niż postać z książkowych kart – ta niewielka osóbka z wielkim bagażem (nie)codziennych przygód i doświadczeń to dobra znajoma każdego przedszkolaka, towarzyszka w pokonywaniu mniej i bardziej trudnych etapów dorastania.
12:00-13:00 – Osiemnastka Pana Kuleczki! – impreza urodzinowa Pana Kuleczki z Wojciechem Widłakiem, Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82
Sto lat – niech żyje Pan Kuleczka! Organizujemy dla niego imprezę urodzinową – a jest co świętować, bo w tym roku ulubieniec dzieci i ich rodziców wreszcie osiągnie pełnoletność! Jak zamierzamy uczcić jego święto? Z całą pewnością HUCZNIE. Nie zabraknie balonów i confetti, a imprezę uświetni swoją obecnością Wojciech Widłak. Będziecie mieli okazję posłuchać wspomnień o najmłodszych latach Pana Kuleczki, przekonać się, jakim był dzieckiem i jak wyglądał w niemowlęctwie. Każdy uczestnik będzie też mógł przygotować dla Pana Kuleczki 18-tkową laurkę – gwarantujemy, że wszystkie trafią do rąk własnych solenizanta!
19:00 – Czytanki po zachodzie słońca. Czemu pan udaje zucha? Transmisja online – zapraszamy na naszego Facebooka!
Para śpiewaków operowych, trąby i Ludwik Jerzy Kern. Jak Wam się podoba to wybuchowe zostawienie? Zapraszamy na widowisko online na deskach Teatru Wielkiego – nie zabraknie nosorożców w dorożce ani żyrafy u fotografa, a towarzyszyć im będzie niecodzienna oprawa dźwiękowa!