Drugi dzień Festiwalu Literatury dla Dzieci rozpoczęliśmy z samego rana dwoma wydarzeniami – dla dorosłych odbyła się konferencja, a dla dzieci spotkanie autorskie z Michałem Golachowskim.

„Biała kreska, czarna plama” czyli konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy miała miejsce w sali Pod Zegarem w Centrum Kultury Zamek. Prelegenci skupili się na relacji między literaturą a obrazem w literaturze, komiksie i grach komputerowych.

Joanna Gawryluk połączyła się z nami z Krakowa, żeby wygłosić wykład wokół swojej najnowszej książki „Ilustratorki, ilustratorzy”. Artur Wabik z wykładem „Rola komiksu w bibliotece” przedstawił szereg tytułów i strategii promocyjnych komiksów wydanych w Polsce. Tomasz Z. Majkowski porwał audiencję wykładem „Gry w przestrzeni literatury dziecięcej”.

A jak potoczyły się wypadki w Sali Kinowej CK Zamku? Na spotkaniu z podróżnikiem, ekologiem, naukowcem i autorem książek dla dzieci ,Pupy, ogonki i kuperki’’, i jej kontynuacji ,,Gęby, dzioby i nochale’’, słuchaliśmy mroźnych opowieści o życiu i pracy w Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego.

Wartkiemu i barwnemu opowiadaniu autora towarzyszył fantastyczny zbiór fotografii wykonanych przez Mikołaja Golachowskiego podczas jego wielokrotnych podróży do wiecznie białych krańców świata.

Po opowieściach przyszedł czas na działanie – do którego zachęciła nas współautorka książki „Etnogadki”, Monika Michaluk. Rozmawialiśmy o naturze i naturalnym rytmie życia dyktowanym przez zmiany pór roku – wycianaliśmy, kleiliśmy, wylepialiśmy – a na koniec każdy z uczestników spotkania otrzymał barwnie ilustrowany kalendarz!

Po zachodzie słońca – o godzinie 19.00 – spotkaliśmy się online na deskach Teatru Wielkiego! Wybór warzywno-owocowych wierszy w brawurowej interpretacji Lucyny Białas można zobaczyć na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/FestiwalLiteraturyDlaDzieci/videos/808548929893047