Piątkowy poranek aż buzował energią młodych! Spotkanie z Justyną Suchecką, autorką książki „Young Power”, było dla nas potężnym zastrzykiem pasji i inspiracji – bo historie młodych twórców, aktywistów, artystów, wynalazców to to, o czym najbardziej lubimy słuchać – i rozmawiać. Podobnie jak uczestnicy porannego wydarzenia – pytań z widowni nie brakowało!
Przed południem starsza młodzież spotkała się z Cezarym Harasimowiczem, autorem „Mirabelki”. Powieść prowokuje niełatwe pytania i rozmowy – bez patosu – o Polsce z czasów II wojny świetowej. Lektura książki i spotkanie z jej autorem były niezapomnianą i niepowtarzalną lekcją historii, a rozmowę pełną refleksji i głębszych prawd, poprowadziła Małgorzata Swędrowska.
W samo południe spotkaliśmy się z zeszłoroczną laureatką nagrody imienia Ferdynanda Wspaniałego – ilustratorką i autorką animacji Pauliną Wyrt. Razem z przedszkolakami daliśmy upust artystycznej pasji, i stworzyliśmy kredkami i pastelami ilustracje do “Małego Licha”.
O 16.00, czyli jeszcze przed zachodem słońca, namiot Biblioteki Raczyńskich zmienił się we… wschodnie wybrzeże Antarktydy. Na warsztatach z Agnieszką Żelewską wokół książki Aliny i Jerzego Centkiewiczów “Zaczarowana zagroda” było artystycznie, ekologicznie, i z rozmachem!
Pod okiem artystki stworzyliśmy pingwinie przestrzenne zagrody z ekologicznych materiałów. Efekt był.. czarujący.
A wieczorem, podobnie jak poprzedniego dnia, gościliśmy za kulisami teatru – wiersze o podróżach wyrecytował dla nas aktor Teatru Wielkiego Jaromir Trafankowski. Jeżeli jeszcze nie widzieliście nagrania, zajrzyjcie na nasz profil na Facebooku.
Byliśmy też dziś w Jarocinie i Koninie – Agnieszka Żelewska poprowadziła warsztaty w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a ich główną bohaterką była doskonale znana dzieciom czarownica Irenka! Uczestnicy warsztatów stanęli przed nielada wyzwaniem – każdy zaprojektował i zbudował (!) dom godny prawdziwej czarownicy. Nie zabrakło też miejsca dla jej przyjaciół – nietoperzy, myszy, pająków – a nawet szczurów!
Do Konina przyjechała również Monika Michaluk, współautorka “Etnogadek”. Zobaczcie fotorelację z wydarzenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej: