Rano łowcy przygód, strażnicy liter Abecadła, które z pieca spadło, zebrali się w Muzeum Manggha by wyruszyć w pełną przygód literacką grę miejską, zmierzyć się z arcytrudnymi zadaniami, sprawdzić się w boju pytań i rozwiązać wszystkie pełne podstępów zagadki. Ależ to była przygoda! Uff, puff… do końca dotrwali tylko najsilniejsi, najsprytniejsi i Ci najbardziej rozkochani w książkach.

Podczas gdy literaci-awanturnicy wyruszyli naprzeciw przygodzie,
spotkaliśmy się na warsztatach, prowadzonych wraz z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteką. W niezwykłym laboratorium zmysłów, wykorzystaliśmy zwykłe przedmioty, szukając ich niezwykłego zastosowania. Na dokładkę każdy mały uczestnik warsztatów otrzymał książkę wydaną przez Cricotekę.

A potem nie lada gratka dla miłośników literatury – zwłaszcza tych młodych! Wielka wymiana książek – jak wiadomo, książka, której nikt nie bierze w ręce, traci swą magiczną moc. Nie można jej zmarnować! Postanowiliśmy temu zaradzić i stworzyć okazję do wymiany! By dać drugie życie książką dla dzieci do ogrodów Muzeum Manggha przybył niezastąpiony team Krakowsiego Biura Festiwalowego (organizatora całej wymiany).

W ogrodzie japońskim wysłuchaliśmy też jedynego w swoim rodzaju koncertu Ichitaro – bębny Taiko robią wrażenie! Uczestnikom koncertu niestraszna była nawet wisząca w powietrzu ulewa. Widać dźwięki japońskich bębnów działają hipnotyzująca

Aż wreszcie nadeszła ta chwila. Od miesięcy wyczekiwany moment – gala przyznania nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego! Zgromadziliśmy się w Centrum Kongresowym ICE w napięciu oczekując werdyktu kapituły, która statuetkę Ferdynanda Wspaniałego i czek na 20 tysięcy złotych wręczyła na ręce Marty Kisiel, autorki książki “Małe Licho i tajemnica Niebożątka” oraz Pauliny Wyrt, autorki ilustracji. Gratulujemy!

Tak uroczysta Gala nie mogłaby obejść się bez wyjątkowego koncertu. W tym roku uświetnił ją zespół Jerz Igor, a eteryczne dźwięki muzyki natychmiast porwały najmłodszych Festiwalowiczów do tańca! Tak zakończyliśmy tegoroczną, szóstą edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie.