13.10. wtorek  Inauguracja Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku

  • 18:00:00 – Dzikie melodie – Olo Walicki gra Dana Browna. Spotkanie z artystą wokół książki “Symfonia zwierząt”. Inauguracja gdańskiej edycji Festiwalu, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

W naturze nigdy nie jest cicho! Zwierzęta porozumiewają się między sobą, wydając przy tym przeróżne dźwięki. Czy dałoby się je przełożyć na głos instrumentów? Dan Brown, znany dotychczas przede wszystkim jako autor książek dla dorosłych (Kod da Vinci, Inferno) udowodnił, że jest to możliwe. Jego najnowsza propozycja dla dzieci, Symfonia zwierząt, to zbiór wierszyków, którym towarzyszą niezwykłe, skomponowane przez pisarza(!) melodie. Na inauguracji tegorocznego Festiwalu głosy zwierząt usłyszymy również w wersji koncertowej – zagra je we własnej aranżacji Olo Walicki, kontrabasista, kompozytor i  producent muzyczny. Czas nadstawić uszu!

14.10. środa

  • 10:00-11:00 – Atlantyckie opowieści – spotkanie z Aleksandrem Dobą, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

Przepłynąć ocean – to brzmi jak długa podróż statkiem w otoczeniu profesjonalnej załogi. A jeśli spróbuje się to zrobić… kajakiem? I to samotnie?! Takiego właśnie niezwykłego wyczynu dokonał Aleksander Doba – polski podróżnik i kajakarz. O jego wyprawach możemy przeczytać w książce Doba na oceanie autorstwa Agaty Loth-Ignaciuk. Zapraszamy na spotkanie z jej głównym bohaterem. Aleksander Doba ma dla Was tysiące morskich (i nie tylko) opowieści!

  • 11:30-12:30 – Mały poradnik zwyciężania – spotkanie z Elżbietą Pałasz, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

Choć Elżbieta Pałasz nie uczestniczyła w żadnej historycznej bitwie, jej wiedza na temat zwycięskich potyczek Polaków jest naprawdę imponująca! W książce Jak zwyciężać mamy! Wielkie i małe bitwy Polaków czytelnik znajdzie zbiór fascynujących opowieści z historii Polski i pozna ciekawostki, których próżno szukać w szkolnych podręcznikach. Wszyscy uczyliśmy się o bataliach toczonych przez Polaków, ale rzadko kiedy w taki sposób! Spotkanie z autorką to będzie cenna lekcja – nie tylko historii.

  • 12:00-13:00 – Wrzos dla wiewiórki! – ekowarsztaty ilustratorskie z Aleksandrą Fabią, warsztat przeniesiony do szkoły.

Czy słyszeliście o przedszkolu, do którego chodzą małe dzieci, kocięta, jeże, a nawet króliki? Owszem, to dość osobliwe miejsce, a żeby się tam dostać, wystarczy się wsunąć pomiędzy krzewy irgi w pobliskim parku – albo przyjść na nasze spotkanie, a my już postaramy się o to, żebyście tam trafili! Wówczas otwieramy jesienny sezon w ogrodzie! Będziemy ozdabiać, wycinać, kleić i malować, ale też sadzić najprawdziwsze wrzosy w ogrodzie Barbary Wiewiórki! Zapraszamy dzieci i inne leśne zwierzęta na warsztaty wokół książki “Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki” Rafała Witka – każdy uczestnik otrzyma własnoręcznie ozdobioną doniczkę z wrzosową sadzonką.

  • 16:00-17:00 – Sekretne życie skarpetek  warsztaty ilustratorskie z Danielem de Latourem. Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

Zauważyliście, że skarpetki raz na jakiś czas znikają? Autorka powieści dla dzieci, Justyna Bednarek, odkryła, dlaczego tak się dzieje: te małe elementy garderoby wydostają się przez sieć korytarzy pod pralką i podróżują po całym świecie. Na książkę Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek składa się szereg fantastycznych historii, a dzięki fenomenalnym rysunkom Daniela de Latoura lektura jest jeszcze bardziej pasjonująca! Na warsztatach z ilustratorem poznamy świat ciekawskich skarpet… od podszewki. Poćwiczymy też wyobraźnię – w końcu ile skarpetek, tyle opowieści. Kto by pomyślał, że wszystkie mieszczą się w szufladzie!

  • 16:00 – Inauguracja wystawy rzutnikowej Bohdana Butenki.
  • 19:00-20:00 – Czytanki po zachodzie słońca. Wiersze robotów, czyli antologia poezji mechanicznej. Transmisja online z Opery Bałtyckiej.

Opiekają tosty, latają w przestworzach i łapią wirusy, a przy okazji inspirują poetów. Kto to taki? Oczywiście maszyny! Technologia wciąż pędzi do przodu, a literatura wcale nie pozostaje w tyle. Możecie się o tym przekonać na własne uszy, jeśli wysłuchacie wierszy o aeroplanie, odkurzaczu czy pracowitych robotach. Zapraszamy na Czytankę po zachodzie słońca – z maszyną w operze!

15.10. czwartek

  • 10:00-14:00 – W laboratorium słowa i obrazu – o budowaniu narracji. Konferencja dla Bibliotekarzy i Nauczycieli.

Joanna Olech:  Ilustracja dla dzieci – od pogardzanego kopciuszka do królewskiego splendoru.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel:  Po sznurku do kłębka, czyli jak odnaleźć swoją opowieść. O pisaniu, pomysłach i wewnętrznym artyście.

Tomasz Z. Majkowski: Gry i doświadczenie literatury przez dzieci.

Relacja między tekstem przeznaczonym dla dzieci a materiałem graficznym – obrazem, ilustracją, komiksem – jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych czynników definiujących literaturę dziecięcą jako taką. Jak na przestrzeni lat kształtowała się w historii polskiej ilustracji dziecięcej dynamika między tekstem a obrazem? Jak rozumieć w tym kontekście fenomen gier, będących innym od książek i komiksów nośnikiem narracji i obrazu? O szeroko pojętym związku między twórczością dla dzieci a ilustracją, komiksem i grą opowiedzą Joanna Olech i Tomasz Z. Majkowski. Autorka niezwykle poczytnych książek dziecięcych Roksana Jędrzejewska-Wróbel opowie o ścieżce rozwoju pisarza, warsztacie pisarskim i poszukiwaniu własnej narracji.

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom, Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej.

LISTA REJESTRACJI ONLINE PĘKŁA W SZWACH!

Rejestracja online (50 miejsc)https://pbw523.clickmeeting.com/w-laboratorium-slowa-i-obrazu-o-budowaniu-narracji-konferencja-dla-bibliotekarzy-i-nauczycieli/register?_ga=2.36926115.2039120273.1601383147-801818199.1585599078

Rejestracja miejsc stacjonarnych: wspomaganie@pbw.gda.pl

Zapisy prowadzi Wojewódzka Pedagogiczna Biblioteka w Gdańsku.

  • 12:00-13:00 – Trochę bajki,  a trochę… – spotkanie z  Katarzyną Maziarz, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

Postacie historyczne często wydają się dalekie i obce. Możemy je bliżej poznać głównie dzięki książkom – taką właśnie lekturą są Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim Katarzyny Maziarz. W Trochębajkach… nie znajdziemy nudnych, suchych faktów: wyobraźnia miesza się tam z rzeczywistością – zupełnie jak w twórczości autora Wesela! Początek XX wieku, świat krakowskiej cyganerii, piękny krajobraz polskiej wsi i niezwykły artysta jako główny bohater to doskonały przepis na interesującą książkę. Co o Trochębajkach… może opowiedzieć nam autorka? Przekonajmy się!

  • 16:00-17:00 –  Majsterkowanie dla językoznawców – warsztaty ilustratorskie z  Joanną Rusinek, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

Co to jest wihajster? Dobre pytanie! Czasami łatwiej dowiedzieć się, do czego służy, choć jest tu pewien haczyk: ilu użytkowników wihajstra, tyle jego zastosowań. Na warsztatach z ilustratorką Joanną Rusinek poznamy parę ciekawych słów, które tak samo jak „wihajster” przybyły do nas z zagranicy, a dzięki Michałowi Rusinkowi znalazły się w książce Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych. Będziemy mieć także możliwość skonstruowania własnych mechanizmów o dowolnym sposobie użytku. Bo wihajster może stworzyć każdy, kto ma odrobinę fantazji!

  • 19:00-20:00 – Czytanki po zachodzie słońca. Przez pola, góry i lasy, czyli antologia poezji drogi. Transmisja online z Opery Bałtyckiej

Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę. Zatem, śmiałkowie, zapraszamy Was na literacką wyprawę! Pamiętajcie, by zaopatrzyć się w dobry humor, spakować trochę skupienia i dużo fantazji. Zwiedzimy najdalsze zakątki wyobraźni, wraz z konikiem polnym poskaczemy po łączce, a nawet przekonamy się, czy myszy mają zdolności organizacyjne. Wbrew pozorom podróżować można, nie wychodząc wcale z domu: trzeba tylko odrobiny poezji.

16.10. – piątek

  • 10:00-11:00 – Jej wysokość Basia!  spotkanie z Zofią Stanecką, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

Co jest błahe, a co ważne? Co trudne, a co łatwe? Dorosłym często wydaje się, że znają odpowiedzi na te pytania, ale co na to dzieci? Zapraszamy na spotkanie dla małych i dużych z Zofią Stanecką, autorką bestsellerowej serii książek o Basi, królowej serc polskich przedszkolaków. Codzienne perypetie zwariowanej rodziny przybliżają zjawiska i uczucia, z poznawaniem których dzieci mierzą się na co dzień, zaś dorosłym pozwalają spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy – z perspektywy dziecka.

  • 11:30-12:00 – Tam, gdzie żyją gulgokury – spotkanie z Małgorzatą Skrętkowską-Zarębą, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

Jak wygląda gulgokur? Na to pytanie nikt chyba nie zna odpowiedzi. Jest jednak wiele dziwnych stworzeń, które zostały dokładnie opisane – kto dużo czyta, ten wie. Małgorzata Strękowska-Zaremba ma z nimi sporo do czynienia, bo sama jest autorką licznych opowieści, jak seria o Filipku Zaskrońcu czy cykl przygód Okropnego Maciusia. Na spotkaniu z pisarką przekonamy się, jakie zwierzęta można spotkać na kartach jej książek. Będzie to też doskonała okazja, by usłyszeć kilka wierszyków i poćwiczyć logiczne myślenie, rozwiązując zagadki!

  • 16:00-17:00 – Przelot przez 6 kontynentów  warsztaty, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

Zbudujmy razem latawiec-gigant! Kto wie, dokąd nas zabierze? Popuścimy wodze podróżniczej fantazji i pochylimy się wspólnie nad wielką mapą świata – w końcu od tego zaczynają się wszystkie prawdziwe podróże! Zapraszamy na spotkanie wokół książki “Zielony Latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów.”

  • 18:00-20:00 Czytanka po zachodzie słońca – KERNpoezje. Transmisja online z Opery Bałtyckiej.

Czy wiecie, gdzie można spotkać nosorożce, które jeżdżą dorożką, i jeże, które chadzają do fryzjera? A może chcielibyście odwiedzić Pstryków – miasto, w którym mieszkają sami fotografowie? Nic prostszego! Usiądźcie na dywanie (może być latający), wytężcie słuch, zamknijcie oczy i razem z nami wybierzcie się w podróż po magicznym świecie wierszy Ludwika Jerzego Kerna. Odpowiednią ilość fantazji i dowcipu zapewnił już sam autor.

17.10. sobota

  • 10:00-11:00 – Start gry miejskiej „Co to za życie?” Poznaj gatunki nieznane naturze! Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35 – WYDARZENIE ODWOŁANE

Kim jest stękacz nocnik albo podokładnik długoryi? Czy jeż z kasztanem mogą być rodziną i co o tym myśli jeżozwierz? Jak nazwać to, co się czai nocą pod łóżkiem? Przekonaj się, badając „Co to za życie?” – grę miejską z okazji 7. Festiwalu Literatury dla Dzieci w sobotę 17 października w Gdańsku.
Poszukujemy Tropicieli gotowych wziąć udział w przełomowej ekspedycji na miarę wyprawy Karola Darwina. Za cel obraliśmy dziewicze obszary centrum Gdańska, nie tknięte dziecięcą wyobraźnią. Przemierzając sawanny trawników, kamieniste rzeki ulic i szurając po liściastych borach parków mamy zamiar odkryć gatunki niepozorne i niedostrzegalne, których nie powstydziłaby się stworzyć Matka Natura.
Będziecie budować nazwy, oznaczać, opisywać i obserwować. Będziecie tropić i sami będziecie tropieni pod groźbą uszczknięcia różnych części ciała. Przy okazji dowiecie się co nieco o systematyce świata zwierząt, śladach i tropach, ewolucji i wymieraniu gatunków.
Nagrodami za wytrwałość będą portrety odkrytych zwierzaków, którymi zagęścicie „Rzadki atlas zwierząt”. Od Was zależy, jakie życie narodzi się z „Atlasu…”. Zapraszamy 3-4-osobowe drużyny Tropicieli, z co najmniej jednym Profesorem w wieku 6-12 lat. Zgłoszenia do udziału w „Co to za życie?” ślijcie do wtorku 13 października włącznie na adres gra.gdansk@gmail.com. Wymyślcie oryginalną nazwę drużyny, podajcie imiona i nazwiska graczy oraz email, na który otrzymacie potwierdzenie zgłoszenia i szczegóły ekspedycji.

  • 11:30-12:30 – Niesamowici niepełnoletni! – spotkanie z Justyną Suchecką, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

Od jakiego wieku oficjalnie można zacząć zmieniać świat? Okazuje się, że od całkiem wczesnego dzieciństwa! Młodzież nieraz potrafi zadziwić dorosłych kreatywnością, odwagą czy pasją. Poznajmy niezwykłe historie młodocianych wynalazców, aktywistów, naukowców i artystów – to ogromna dawka inspiracji, która do działania zmotywuje każdego – nawet tych, który szkołę ma już dawno za sobą.

  • 14:30-15:30 – Osiemnastka Pana Kuleczki! – impreza urodzinowa Pana Kuleczki z Wojciechem Widłakiem, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40.

Vivat Pan Kuleczka! W tym roku ulubieniec dzieci wreszcie osiągnie pełnoletność. Jak zamierzamy uczcić jego osiemnaste urodziny? Z całą pewnością HUCZNIE. Nie zabraknie balonów i confetti, a imprezę uświetni swoją obecnością Wojciech Widłak we własnej osobie! Będziecie mieli okazję posłuchać wspomnień o szczenięcych latach Pana Kuleczki, przekonać się, czy był grzecznym dzieckiem i jak wyglądał w niemowlęctwie. Każdy uczestnik będzie też mógł przygotować dla Pana Kuleczki 18-tkową laurkę – gwarantujemy, że wszystkie trafią do rąk własnych solenizanta!