Z radością informujemy, że Nagroda imienia Ferdynanda Wspaniałego na najlepszą książkę dla dzieci roku 2019 została przyznana Marii Strzeleckiej za Beskid bez kitu! wydawnictwa Libra. Gratulacje!

Maria Strzelecka: artystka, pisarka, podróżniczka, snuje opowieść o dawnej i dzisiejszej Łemkowszczyźnie i opisuje krainę Beskidu w całej złożoności. Jest autorką zarówno tekstu, jak i strony wizualnej książki, którą śmiało można polecić czytelnikom w każdym wieku.

Laureatka została nagrodzona statuetką Ferdynanda Wspaniałego i czekiem na 20 tysięcy złotych ufundowanym przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Uzasadnienie Jury:

Tomasz Z. Majkowski: Beskid bez kitu! jest książką, która niepospolicie pozwala nam odnieść  się do bardzo skomplikowanego polskiego dziedzictwa – w tym wypadku dziedzictwa polsko-łemkowskiego. Opowiada poruszająco o tym, że człowiek jest tylko jedną z istot pośród niesłychanie skomplikowanego  świata natury.

Barbara Gawryluk: Beskid bez kitu! to książka właściwie bez wieku – książka, przy której świetnie spędzi czas młodsze dziecko, oglądając niesamowite ilustracje stworzone przez autorkę,  nawiązujące do dawnych czasów, do ilustracji realistycznej, która obowiązywała w głębokim PRL-u. Książka sprawi też radość dorosłemu czytelnikowi. Wielka dawka wiedzy została podana w łagodny sposób – jest to niezwykła encyklopedia.