Kon-kon! – czyli dźwięk wydawany przez dobre lisy w japońskich legendach. Czy te magiczne lisy, zwane kitsune, istnieją naprawdę? Nie mamy takiej pewności, wiemy jednak, że dzieci swój pierwszy kontakt ze sztuką mają poprzez książki. Zamieszczone w nich ilustracje wpływają na kształt dziecięcej estetyki, wrażliwości i przede wszystkim – wyobraźni.

Co wyróżnia japońską ilustrację dziecięcą? Z pewnością oryginalny język plastyczny, w którym dostrzegalne są nawiązania zarówno do kultury japońskiej, jak i zachodniej. Charakterystyczne wątki, swobodna gra formą i kolorem, uproszczenie, geometryzacja, harmonia oraz traktowanie ukazywanego motywu z przymrużeniem oka to cechy tej wyjątkowej ilustracji dziecięcej. Można wręcz powiedzieć, że artyści starają się spojrzeć na przedstawiany obraz z pespektywy dziecka.W Polsce książki japońskich twórców stają się coraz popularniejsze.

Kon-kon! – mistrzowie japońskiej książki obrazkowej to wystawa prezentująca prace najwybitniejszych, współczesnych japońskich ilustratorów książek dziecięcych, między innymi Tarō Miury, Katsumiego Komagaty, Tarō Gomiego, Gen-ichiro Yagyu i wielu innych.

Fragment tekstu kuratorskiego autorstwa Moniki Pawłowskiej

Wystawa Kon-kon! Mistrzowie japońskiej książki obrazkowej odbywa się w ramach 6 edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, jej organizatorami są Fundacja Burza Mózgów i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Partnerem merytorycznym jest Wydawnictwo Tako.

Zapraszamy na wernisaż 11 czerwca o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Gośćmi wernisażu będą Katsumi Komagata i Taro Miura, którzy w czasie kolejnych festiwalowych dni przeprowadzą warsztaty autorskie dla dzieci i wykłady mistrzowskie dla studentów grafiki i projektowania.


Katsumi Komagata


Taro Miura

Wystawę przygotowano w ramach obchodów setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią.

Zapraszamy serdecznie!