Już niebawem, po raz piąty, Festiwal Literatury dla Dzieci zawita do Krakowa. Razem z najmłodszymi miłośnikami literatury weźmiemy udział w niezliczonej liczbie warsztatów, czytanek, spotkań i projekcji, a wszystko to w niesamowitych przestrzeniach. Sprawdźcie, gdzie możecie nas spotkać w tym roku!

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

To połączenie muzeum z aktywnym centrum kultury, rozpowszechniającym wiedzę na temat Japonii i Dalekiego Wschodu. Budynek Muzeum to nowoczesna przestrzeń zaprojektowana przez japońskiego architekta Aratę Isozakiego. Wśród wielu poruszanych przez Muzeum wątków odnaleźć można te, związane ze sztuką, teatrem i filmem, muzyką, literaturą, filozofią czy religią Japonii oraz Dalekiego Wschodu. W trakcie istnienia Muzeum zaprezentowało ponad 10 wystaw, podczas których podziwiać można było współczesną grafikę, malarstwo, instalacje, a także najnowsze japońskie technologie.

Przedmiotem prac Muzeum jest również badanie wzajemnych relacji kulturowych Polski i Japonii, Wschodu i Zachodu. Dodatkowo, Muzeum zaprasza do skorzystania ze swej niezwykle bogatej oferty edukacyjnej opartej na indywidualnym programie. Oferta ta skierowana jest do uczniów i studentów. W muzeum można również wziąć udział w ceremonii parzenia herbaty, a także w warsztatach tworzenia bonsai, suiseki czy układania ikebany. Działa tu również Archiwum Andrzeja Wajdy oraz Szkoła Języka Japońskiego pod patronatem Fundacji Japońskiej.

Sprawdź stronę partnera

Centrum Kongresowe ICE Kraków


fot. Wojciech Wandzel wandzelphoto.com dla Krakowskiego Biura Festiwalowego

Zlokalizowane w samym sercu Krakowa, vis a vis Zamku Królewskiego na Wawelu, Centrum Kongresowe ICE zajmuje się organizacją różnorodnych wydarzeń od konferencji naukowych i spotkań biznesowych aż po koncerty czy spektakle teatralne. Raz na kwartał w ramach Dzień Dobry ICE Kraków, nowoczesne wnętrza Centrum Kongresowego zamieniają się w raj dla dzieci. Odwiedzający mają szansę zwiedzić budynek Centrum, wziąć udział w bezpłatnych warsztatach i pokazie filmu niespodzianki.
Ostatnia, specjalna – bo związana z Festiwalem Muzyki Filmowej – edycja Dzień Dobry ICE Kraków odbyła się w sobotę 18 maja. Ze stoiska Festiwalu Literatury dla Dzieci, najmłodsi uczestnicy mogli zostawić Pocztówkę do autorów będących gośćmi jego tegorocznej edycji.

Forum Desingu

Punkt świeży i unikatowy w mieście Smoka Wawelskiego. Powstał kilka lat temu, a mieści się w dawnej restauracji Hotelu Cracovia, zbudowanego w latach 1960-1965. Budynek należy do Muzeum Narodowego. Salon nie pobiera od artysty prowizji, jest działalnością non profit. Współpracuje z ponad 150 projektantami z Polski i Europy. Dodatkowo, organizuje wiele wydarzeń takich jak: warsztaty tapicerstwa, bezpłatne konsultacje z projektantami wnętrz, targi chybionych prezentów.
Jest to miejsce, gdzie artyści mogą sprzedawać swoje dzieła, a każdy zainteresowany może wejść aby z nimi się zapoznać. Jeśli więc urządzasz dom, szukasz niebanalnych dodatków czy oryginalnych ubrań – warto tam zajrzeć. Fani kawy i ciastka również znajdą w Forum coś dla siebie!
Sprawdź stronę partnera

Kawiarnia Bon Ami
Co powstanie z połączenia uwielbianej księgarni i tradycyjnej cukierni? Odpowiedź jest prosta – niesamowite miejsce spotkań! Właśnie taka jest kawiarnia Bon Ami, którą otwarto w miejscu starej księgarni Bony. Właściciele, podczas kreowania stylu nowej kawiarni inspirowali się również postacią Wojciecha Starowicza, syna założyciela legendarnej Cukierni Starowicz?
Kawiarnia działa zaledwie od kilku miesięcy i poza ciekawą ofertą słodkości w swoim menu ma również książki – dla dużych i małych. Znajdziecie ją przy ul. Kanoniczej 11.

Instytut Goethego
W Pałacu Potockich przy Rynku Głównym (adres ten znają zapewne wszyscy germaniści) znajduje się przedstawicielstwo Niemieckiego Instytutu Kultury. Działa ono od 1990 roku i słynie głównie z gdzie prowadzonych tutaj kursów języka niemieckiego. Warto wiedzieć, że każdy nauczyciel może udać się do Instytutu po materiały dydaktyczne dla swoich uczniów. Instytut organizuje m.in. warsztaty myśli, spotkania z autorami czy też wieczory filmowe. Z ciekawostek, dodamy jeszcze, że mury instytutu odwiedzili laureaci literackiej Nagrody Nobla; byli to Günter Grass, a w 2013 roku Herta Müller.
Sprawdź stronę partnera

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
W tym roku to miejsce świętowało 96 lat istnienia! Teraz możemy tylko życzyć kolejnych 96 lat, które upłyną pod znakiem dobrej książki. Biblioteka ta jest jedną z najstarszych bibliotek. Powstała z inicjatywy wiceministra oświaty i krakowskiego kuratora. W swoich zbiorach posiada ponad 300 tys. materiałów bibliotecznych z zakresu literatury, pedagogiki, psychologii i nauk pokrewnych.
Na terenie województwa małopolskiego znajduje się 10 fili Biblioteki Pedagogicznej. W Krakowie z jej zbiorów możecie skorzystać pod adresem: al. F. Focha 39.

Międzynarodowe Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury – z siedzibą w kamienicy „Pod Kruki” przy Rynku Głównym w Krakowie to narodowa instytucja kultury, prowadząca działalność badawczą, edukacyjną, wydawniczą oraz wystawienniczą. Misję swoją realizuje poprzez międzynarodowy dialog w kulturze. Działalność MCK koncentruje się na obszarze Europy Środkowej. Przy instytucji działa jednocześnie Fundacja, której celem jest wpieranie działalności statutowej Międzynarodowego Centrum Kultury.
Wśród organizowanych przez MCK wydarzeń wymienić można wystawy czy konferencje. Dodatkowo, prowadzi również projekty edukacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i nauczycieli, dorosłych i seniorów. Prowadzi również projekty badawcze takie jak między innymi:

Tysiąc Skarbów Krakowa
– mający na celu identyfikację najcenniejszych zabytków Krakowa.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Najstarszy taki ogród w Polsce! Założony w 1743 roku jest ośrodkiem badań, miejscem inspiracji i edukacji kolejnych pokoleń odwiedzających. Znaleźć tu można stare odmiany roślin, wśród których najokazalszy jest Dąb Jagielloński. Podobno ma aż 220 lat! O miano najstarszej rośliny w Ogrodzie Botanicznym konkuruje on z dwoma Dereniami Śniadeckiego. Zwiedzając szklarnie odnajdziemy tu również 150-letnie sagowce oraz 100-letniego daktylowca kanadyjskiego. Zachwycić może nas również największa i najstarsza w naszej części Europy kolekcja sagowców złożona z 60 gatunków, wśród których kilka liczy ok. 150 lat.
Jeśli pragniecie zaznać emocji z odrobiną horroru w tle, to Ogród zaprasza do podziwiania kolekcji roślin mięsożernych! Czego tu nie ma!

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli

Jest to: „(…) narzędzie do rozumienia teraźniejszości, myślenia przyszłości i odkrywania przeszłości.” To miejsce spotkań, dyskusji, miejsce refleksji nad światem nas otaczającym i jego analiza pomagająca pojąć rzeczywistość. To przestrzeń do zadawania pytań, a także poszukiwania odpowiedzi z etnograficznej i antropologicznej perspektywy.

Muzeum zaprasza do zwiedzania stałej kolekcji etnograficznej, w której zgromadzone przedmioty i treści przedstawiają bogatą historię ludzkości. To wystawa, która przenosi zwiedzającego w świat ludzi ciekawych, pełnych mądrości i ciągle poszukujących odpowiedzi na swoje pytania. Odwiedzamy więc ogrody działkowe, sale weselne, warsztaty; zaglądamy do albumów ze zdjęciami, starych szaf i strychów; odkrywamy często niezwykłe i trudne ludzkie historie.
Muzeum Etnograficzne to również przestrzeń gdzie odbywają się warsztaty, debaty, seminaria, wykłady czy długofalowe projekty.
Sprawdź stronę partnera

Muzeum Podgórza
Znajdziecie je w budynku zwanym Zajazdem pod św. Benedyktynem, który wiąże się z pobliskim kościołem pod wezwaniem tegoż świętego oraz pobliskiego fortu Św. Benedyktyna. Na przełomie wieków mieścił się tu szpital wojskowy, magazyn artyleryjski, warsztat mechaniczny, a w czasie II Wojny Światowej funkcjonowała filia więzienia św. Michała.
W ostatnim czasie na skutek starań Stowarzyszenia Podgórze.pl (w 2008 roku) Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o utworzeniu w budynku św. Benedykta Muzeum Podgórza. Oddano go pod opiekę Muzeum Historycznemu Krakowa.
Sprawdź stronę partnera

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Działające od maja 2011 roku Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie łączy wystawy międzynarodowej sztuki najnowszej z działalnością wydawniczą, badawczą i edukacyjną skierowaną do różnorodnych grup wiekowych. Jednym z nich jest projekt Muzeum Dzieci mające na celu włączanie najmłodszych do aktywnego uczestnictwa w świecie sztuki. Projekt podzielony jest na pięć następujących ze sobą części, w toku których dzieci nie tylko oswajają się z dziełami sztuki, przestrzenią muzealną ale również z tym, jak funkcjonują związane z nią instytucje.


fot. R. Sosin

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Będący oddziałem krakowskiego Muzeum Inżynierii Miejskiej, Ogród Doświadczeń powstał z idei utworzenia sensorycznego parku edukacyjnego, który poprzez interaktywną ekspozycję przybliżyłby odwiedzającym prawa fizyki. Jako uzupełnienie zwiedzania, w Ogrodzie regularnie prowadzone są różnorodne warsztaty, których uczestnicy poprzez udział w przeprowadzanych eksperymentach mogą lepiej zrozumieć zjawiska z dziedziny fizyki.

Muzeum Narodowe

Krakowskie Muzeum Narodowe jest najstarszą i największą placówką tego typu w Polsce – obecnie podlega mu 10 oddziałów, a łączna liczba przechowywanych przez nie zbiorów liczy około 900 tysięcy eksponatów. Główną misję Muzeum stanowi upowszechnianie sztuki polskiej i zagranicznej. Muzeum posiada szeroką gamę zajęć i zajęć edukacyjnych skierowanych nie tylko do zorganizowanych grup szkolnych ale również zainteresowanych rodziców i dzieci.

Nowohuckie Centrum Kultury

Misją Nowohuckiego Centrum Kultury jest kreowanie zdarzeń o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i rekreacyjnym. W pracy nad ofertą programową pracownicy zwracają szczególną uwagę na to, aby mógł z niej skorzystać każdy bez względów na wiek czy zainteresowania. W myśl przyświecająca Centrum hasła “Nakręcamy kulturę”, oprócz organizacji różnorodnych zajęć i warsztatów, Centrum jest organizatorem kilku festiwali, w tym przeznaczonego dla najmłodszych Festiwalu Teatrów dla Dzieci.

Radio Kraków

Działające od 90 lat na terenie miasta Radio Kraków dociera do odbiorców na terenie całego województwa małopolskiego. Od początku swojego istnienia relacjonuje najważniejsze wydarzenia historyczne, kulturalne, religijne oraz sportowe. Wartościami cenionymi przez rozgłośnie są między innymi rzetelność, opiniotwórczość i nowatorstwo przy jednoczesnej dbałości o jak najwyższą jakość emitowanych audycji. Aktywnie wspiera i promuje prowadzone na terenie województwa inicjatywy kulturalne, w tym również te przeznaczone dla najmłodszych.

De Revolutionibus Books&Cafe

Zlokalizowana na ulicy Brackiej księgarnio-kawiarnia to nie tylko miejsce spotkań towarzyskich ale również naukowych oraz debat na temat skomplikowanych dylematów filozoficznych. Oprócz aromatycznej kawy, odwiedzający znajdą w De Revolutionibus również szeroki wybór literatury humanistycznej, pięknej, beletrystyki, reportażu oraz literatury dla dzieci.