Jak zwykle w trakcie Festiwalu przekonujemy się jak szybko mknie czas podczas dobrej zabawy! Ani się obejrzeliśmy, a już relacjonujemy dla Was piątek!
Podczas spotkania z Agnieszką Taborską dowiedzieliśmy się, jak to jest mieć za sąsiada takich lokatorów jak kogut, pchła, a nawet żyrafa. I choć wszyscy z innej bajki , to razem tworzą niepowtarzalną wspólnotę mieszkaniową! O tych wyjątkowych mieszkańcach pewnej kamienicy opowiedziała autorka książki “Nie ma to jak sąsiedzi” z którą spotkaliśmy się w Bibliotece Kraków.
Warsztaty „Być jak Wyspiański” pokazały nam, jak ważne jest posiadanie pasji – wyzwala pozytywne emocje, kształtuję naszą osobowość, organizuje czas. Dzięki Małgorzacie Zając poznaliśmy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań, jak na przykład: Co takiego zobaczył księżyc w styczniową noc? czy Co takiego mieszka w pracowni Pana malarza? To wszystko w oparciu o książkę „Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”.
Jeżeli sądzicie, że jedno wydarzenie dotyczące Stanisława Wyspiańskiego to stanowczo za mało, to macie rację. W samo południe w niezwykłym Domu Józefa Mehoffera, aktor, lalkarz oraz pedagog Tadeusz Dylawerski przeczytał naszym drogim słuchaczom fragmenty pochodzące z „Trochębajki” Katarzyny Maziarz. W ten sposób dowiedzieliśmy się, jak małego Stasia i dużego Stanisława zapamiętali ciocia, pewien kolekcjoner, a nawet księżyc!
Po południu wciąż pełni energii daliśmy jej upust wraz z Robertem Romanowiczem, który przeprowadził warsztaty „ Polska Szkółka Ilustracji”. Na przykładzie książki “A niech to gęś kopnie!” dowiedzieliśmy się jak rysownik pracuje z tekstem oraz co musimy zrobić by wydobyć swój pomysł z głowy i przelać go na papier. A potem… zabraliśmy się do tworzenia najprawdziwszych, najbardziej papierowaych gąsek, jakie można sobie wymarzyć!
Na zakończenie dnia czekało nas nie lada wydarzenie. Najpierw posłuchaliśmy muzycznych wierszy nie pozbawionych dźwięku w interpretacji Barbary Gawryluk oraz Marka Proszka. A skoro o muzyce mowa, wybraliśmy się do studia radiowego, gdzie nagraliśmy wiersz O panu Tralalińskim!