Środę rozpoczęliśmy spotkaniem dla dorosłych – zgromadziliśmy się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej na konferencji dla nauczycieli i bibliotekarzy “Książka-sztuka-nowe media. O gustach się dyskutuje”, by wysłuchać trzech prelekcji na temat kształtowania gustu czytelniczego i estetycznego u dzieci i młodzieży, Dyskusja dotyczyła nie tylko gustów,
lecz także tego, jak uwrażliwić dziecko na odbiór sztuki, jak o sztuce rozmawiać, w jaki sposób angażować młodych odbiorców i jak zaprosić ich do poznawania, analizowania i interpretowania sztuki.

Wysłuchaliśmy wykładów: Ewy Solarz Wszystko widzę jako sztukę, dra Michała Zająca, który omówił związek mediów z czytelnictwem wśród młodych i najmłodszych czytelników, oraz Ewy Stiasny pt.:
Zróbmy sobie Arcydziełko, czyli bezbolesna edukacja artystyczna.


fot. Bartosz Bańka

To dopiero początek.

Spotkaniu autorskie z Mikołajem Golachowskim było dla nas pasmem zdumień i olśnień. Nie, Antarktyda i Antarktyka to nie to samo. Nie, niedźwiedzie polarne nie jedzą pingwinów. Tak, pingwiny potrafią latać (choć niechętnie), a nawet sprawnie się wspinać. Fascynująca audio-wizualna podróż z Michałem Golachowskim na mroźny kraniec świata pozostawiła nas z wielkim uczuciem niedosytu!

fot. Bartosz Bańka

A dokąd zabrał nas Boguś Janiszewski? Tym razem odbyliśmy podróż w czasie – na sam początek świata! Wreszcie (paradoksanie, ktoś dorosły) odpowiedział na pytania, na które dorośli niechętnie udzielają odpowiedzi (bo sami często ich nie znają). Stworzyliśmy też linię czasu – od Wielkiego Wybuchu, aż do dziś!

fot. Bartosz Bańka

Na kolejnym spotkaniu daliśmy upust artystycznej energii. Rysowniczka i ilustratorka, Magda Danaj, zainspirowała nas do stworzenia niecodziennych autoportretów. Gdybyś mógł być deserem, to co by to było? A zwierzakiem? Okazuje się, że czarne markery i papier wystarczą, by wcielić w życie najdziwniejsze fantazje i pomysły. A na koniec mistrzyni kreski wyrysowała dla uczestników portrety.

fot. Bartosz Bańka

Inauguracyjna czytanka przed zachodem słońca odbyła się w Narodowym Muzeum Morskim na Ołowiance. Wszyscy młodzi czytelnicy – i nie tylko! – mieli szansę zapoznać się z wyborem aquapoezji– wysłuchaliśmy wierszy o tematyce wodnej w wykonaniu Anny Kociarz. Nie stanęło tylko na tym – mieliśmy również okazję przeczyścić armaty i przeprowadzić bitwę morską – na sucho.

fot. Bartosz Bańka