Dzisiejszy dzień festiwalowy zaczął się z przytupem! W Centrum Kultury Zamek uczestniczyliśmy w spotkaniu z Zofią Stanecką, podczas którego mogliśmy bliżej poznać Basię – małą bohaterkę serii książek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Basia to bardzo sympatyczny łobuziak; dzięki jej przygodom mali czytelnicy mają możliwość oswojenia się z przeróżnymi sytuacjami, jak wizyta u dentysty czy remont w domu. U Basi cały czas coś się dzieje, a autorka całej serii – zna jej świat od podszewki!

W samo południe rozpoczęło się wielkie świętowanie: Pan Kuleczka skończył dziś osiemnaście lat! Imprezę urodzinową uhonorował swoją obecnością sam Wojciech Widłak, autor książek o perypetiach okrągłego bohatera i jego przyjaciół.

Dzięki panu Widłakowi poznaliśmy moc ciekawostek i anegdot z życia Pana Kuleczki – zwłaszcza z czasów, o których w książkach nie ma ani słówka! Obejrzeliśmy więc zdjęcia z okresu niemowlęctwa i dorastania Pana Kuleczki i chóralnie odśpiewaliśmy dla niego “sto lat!”.

Na imprezie nie zabrakło oczywiście prezentów i urodzinowych czapeczek. Goście przygotowali też kartki urodzinowe z życzeniami dla jubilata – to była dla niego prawdziwa niespodzianka!

Wspomnienia z osiemnastki Pana Kuleczki zostaną z nami na długo. Podobno nawet kaczka Katastrofa była wzruszona!

Tak edycja Festiwalu Literatury w Poznaniu dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim autorom, ilustratorom, partnerom i, przede wszystkim, DZIECIOM! Do zobaczenia za rok!

Fot. Maciej Kaczyński © CK ZAMEK